Connect with us

Zeta

Elaborat o procjeni uticaja kolektora na okolinu u Zeti još niko nije vidio

Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za izgradnju Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu nijesmo vidjeli, niti smo dobili odgovore na primjedbe koje smo poslali, rekao je za „Dan“ Mihailo Asanović, predsjednik Opštine Zeta.

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je početkom aprila, na pres konferenciji povodom sto dana rada uprave Glavnog grada, da je Agencija za zaštitu životne sredine uradila procjenu i da je elaborat „u dvorištu Vodovoda“, odnosno da to preduzeće treba da odagna sve sumnje na komentare koji su pristigli tokom javne rasprave.

Mihailo Asanović je ponovo istakao da gradnje kolektora u Zeti neće biti.

“Nismo gledali završni tekst elaborata niti nas je iko obavjestavao da je gotov. Mada i ne zanima nas jer je takav dokument trebalo da se uradi kad je birana lokacija, a ne onda kad im je navodno stigla oprema. Nijesu nam odgovarali na primjedbe već su sekretarki iz Opštine najavili da će to biti poslije praznika. Nećemo dozvoliti da radovi počnu i smatram da Podgorica, dok je još u izradi Prostorno-urbanistički plan treba da traži novu lokaciju na kojoj bi gradili kolektor i gdje bi postavili infrastrukturu”, naveo je Asanović.

Odbornik Demokrata u Skupštini opštine Zeta Novica Pejović kaže da na dvije javne rasprave, zajedno sa mještanima Gornje Zete, uputili brojne primjedbe tokom izrade elaborata.

“Elaborat nijesam vidio. Nezvanično, sadrži sporne detalje, što je i ocijenila komisija ali nama još nije dostavljena odluka. Puno je spornih detalja i javnost zaslužuje da dobije odgovore. Ohrabruje informacija da od radova nema ništa bez kompromisa sa mještanima, uz očekivanje da se pronađe druga lokacija za gradnju jer je postojeća neprihvatljiva. U potpunosti smo spremni za borbu za čistiju i zdraviju Zetu, a to podrazumijeva da ćemo se osim ovog pitanja, boriti i za sanaciju bazena crvenog mulja koji su decenijama zagađivači Zete, ali i za uklanjanje svih asfaltnih baza i betonjerki sa sjevernog područja opštine”,  rekao je Pejović.

On je najavio da će nakon praznika inicirati sastanak u Agenciji za zaštitu životne sredine i u Ministarstvu ekologije.

” Tražićemo da se upozna javnost sa elaboratom a, a kada to vidimo donijećemo dalje korake kao Opštinski odbor Demokrata Zete”,  istakao je Pejović.

Sa sadržinom elaborata nije upoznat ni Vesko Rašović, odbornik koalicije Za budućnost Zete u SO Zeta.

“Elaborat nijesmo gledali niti znamo je li išta od primjedbi uvršteno. I mještani Zete i Opština su imali primjedbe”,  smatra Rašović.

Rašović ističe da, to što su najavili da će radovi početi sredinom maja ukoliko ne bude promjene lokacije, se neće desiti.

“Radovi sigurno neće krenuti, jer to nećemo dozvoliti. Ako budu htjeli da rade silom, silom ćemo i odgovoriti”,  ističe Rašović.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Kojičić: Vrijeme je da Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore

Aleksandar Kojičić, odbornik koalicije Za budućnost Zete, istakao je značaj uključivanja dijaspore u strateški razvoj ove opštine, naglašavajući važnost organizovanja Dana dijaspore kao ključnog koraka ka jačanju veza sa iseljenicima.

„Kao neko ko, vjerujem, duboko osjeća puls i radi na boljitku našeg kraja, smatram da je vrijeme da Opština Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore. Ne radi se ovdje o pukoj formalnosti, niti o kozmetičkom potezu. Govorimo o potrebi da se povežemo sa našim ljudima koji su, trbuhom za kruhom, željom za napredovanjem, decenijama u okruženju turbulentnosti autoritarnog društva do 2020, otišli u svijet, ali čije srce i dalje kuca u ritmu Zete“, poručio je Kojičić.

On je naglasio da bi Dani dijaspore bili mnogo više od simboličnog gesta– to bi bila platforma za konkretan dijalog i partnerstvo sa onima koji mogu i žele doprinijeti razvoju zavičaja.

„Organizovanje Dana dijaspore u Opštini Zeta je strateška nužnost. Dani kada bi naši iseljenici, naši rođaci, prijatelji i komšije, koji su se vratili u svoj zavičaj na par sedmica ljetnjeg odmora, kroz sastanke, okrugle stolove i slične susrete bili aktivni sudionici u razvoju i prosperitetu Zete. Kroz takav događaj, mi bismo im pružili priliku da se ponovo osjete dijelom svoje zajednice, da podijele svoja iskustva, znanja i uvjerenja“, istakao je.

Kojičić ukazuje na ogroman potencijal koji Zeta ima kroz svoju dijasporu.

„Njihovo iskustvo, stečeno u razvijenim ekonomijama, njihove konekcije i radna etika, su resursi koji ne trebaju biti ignorisani. Potencijal za otvaranje novih radnih mjesta, za pokretanje biznisa, za ulaganje u poljoprivredu, za razvoj turizma… Trebamo zakoračiti krupnim koracima kada su nam vrata svijeta otvorena preko stotina naših ljudi, od kojih su mnogi visoko pozicionirani u sportu, biznisu, naučnim istraživanjima…“, naglasio je Kojičić.

Posebnu pažnju Kojičić posvećuje i kulturno-socijalnom aspektu okupljanja, ukazujući na važnost emocionalne povezanosti sa zavičajem. U tom duhu, predlaže da se kroz Dani dijaspore organizuju i kulturne manifestacije koje bi evocirale uspomene i jačale međugeneracijsku povezanost.

„Stoga, u okviru Dana dijaspore, ne samo da pozivam na ozbiljne razgovore o ekonomskom razvoju i razmjenu iskustava i ideja, već i na oživljavanje tog duha zajedništva. Razmislimo o mogućnosti organizovanja tematske večeri, možda čak i privremene ‘pop-up’ diskoteke u centru Anova, koja bi sve nas, kao i naše iseljenike, vratila u mladost, probudila uspomene i pokazala da Zeta ne zaboravlja svoju prošlost, već je njeguje i koristi kao most ka budućnosti“, poručio je Kojičić.

Dodaje da Dani dijaspore moraju biti dani ponosa, zajedništva i konkretne akcije:

„Neka to budu dani kada ćemo pokazati da cijenimo i poštujemo naše iseljenike, koji redovno organizuju donatorske akcije namijenjene mjestu svog porijekla, dani kada ćemo zajedno, u slozi i sa jasnom vizijom, slaviti i planirati razvoj Zete“, zaključuje Kojičić u saopštenju.

Continue Reading

Zeta

Maraš: Vatrogasna stanica se gradi u centru, a ne obodu opštine

Radojica Maraš, odbornik DPS-a u Skupštini opštine Zeta, kaže da izgradnja Vatrogasne stanice na obodu opštine, koja se ne bi nalazila neposredno uz magistralni put Podgorica-Bar, ne predstavlja dobro rješenje i ne pruža adekvatnu zaštitu stanovnicima Opštine Zeta u slučaju hazarda. Maraš je inače, profesionalni vatrogasac u Službi zaštite i spašavanja Podgorice.

“Očigledno je da se nije vodilo računa o objektima koji imaju najveće požarno opterećenje, pa se zato ona neće izgraditi u blizini osnovne i srednje škole, vrtića, dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju, objekta za boravak starih lica, odnosno ustanova koje okupljaju veliki broj djece i lica koja pripadaju ranjivim kategorijama, i koja će se u eventualnim kriznim situacijama mnogo teže snaći. Takođe, prilikom zaštite i spašavanja, bitnu ulogu ima i Hitna medicinska pomoć smještena u samom centru Golubovaca, kao i pripadnici Uprave policije smješteni u Mahali. U razvijenim državama, pripadnici navedenih službi i organa smješteni su u istom objektu ili u neposrednoj blizini, kako bi u slučaju opasnosti po život građana udruženo djelovali. U našoj opštini to neće biti moguće, već će čekati jedni druge na kritičnim lokacijama, što će stvarati veću paniku kod građana i odraziti se na njihov učinak kao učesnika u zaštiti i spašavanju”, navodi Radojica Maraš.

Maraš kaže da je na neophodnost poštovanja odredbi Zakona o teritorijalnoj organizaciji, odnosno formiranja Službe zaštite i spašavanja, odbornički klub DPS-a izvršnoj vlasti ukazao nebrojeno puta prilikom skupštinskih zasijedanja.

“Ukazali smo i na obaveze koje proističu iz Strategije za smanjenje rizika od katastrofa 2025-2030 Vlade Crne Gore iz juna prošle godine, a za čiju realizaciju odlukom o budžetu Opštine Zeta za ovu godinu nijesu opredijeljena sredstva. Umjesto da nakon formiranja vlasti, prioritet budu ljudski životi i materijalna dobra, donosioci odluka su prednost dali održavanju komunalnog reda. U tom cilju, formirana je Služba komunalne policije i inspekcije, u kojoj je u toku ove godine planirano zapošljavanje još 20 lica, uz postojećih 11, dok vatrogasaca nemamo. Vatrogasci iz Podgorice su u Zeti prisutni samo tokom ljetnjih mjeseci, od 11 do 19 časova, dok se u slučaju velikog obima posla na teritoriji Glavnog grada povlače. Postavlja se pitanje, koliko će minuta stanovnici Mataguža i Bijelog Polja, čekati na dolazak vatrogasaca, dok se njihovi životi i imovina uništava”, pita Maraš.

Continue Reading

Zeta

Opština Zeta planira izgradnju vatrogasne stanice u naselju Cijevna

Objekat Vatrogasne stanice Opština Zeta planiran je da se gradi u naselju Cijevna, u neposrednoj blizini šljunkara i preduzeća Kips.

Kako razgraničenje između Podgorice i Zete nije završeno, a Cijevna je samo jedna od tačaka sporenja, postavlja se logično pitanje koja lokalna samouprava će u budućnosti gazdovati tom teritorijom pa i stanicom. Možda je rješenje u novom Prostorno urbanističkom planu Podgorice. Prema onome koji je upotrebi od 2014. godine, granica Glavnog grada sa Zetom, prema mapama iz ovog dokumenta, ide rijekom Cijevnom do mosta i tu se penje ka Botunu tako da su bazeni crvenog mulja, i kompletan kompleks KAP-a i dio Ćemovskog polja gdje se planira stanica u sastavu Podgorice. Ovo je sadržano u karti o administartivnoj podjeli i označeno kao opštinska granica između Podgorice i Zete.

Sa druge strane zvanična Zeta nema dilemu i smatra da je kompletna KO Cijevna, odnosno sve parcele od rijeke Cijevne do iznad Kipsa pripadaju njima. Objekat Vatrogasne stanice planiran je na urbanističkoj parceli 65, KO Cijevna, u zahvatu UP-a Skladišta i servisi-Cijevna“. Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović kazao je da lokacija na kojoj je predviđena stanica samo trenutno pripada Glavnom gradu jer imovina nije prevedena.

“Lokacija je po nama nesporna. Po Zakonu o teritorijalnoj organizaciji koji uporno iz Glavnog grada neće da poštuju, to pripada Zeti. Međutim, ukoliko se ubrzo ne prevede nesporno zemljište bićemo primorani da idemo u radikalizaciju koja će podrazumijevati i ometanje rada uprave Glavnog grada”,  saopštio je Asanović.

Za gradnju u naselju Cijevna, podnijeli su zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat. Asanović navodi da su za objekat uradili idejno rješenje i glavni projekat, koji je i revidovan. Navodi da očekuju saglasnost na elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu kako bi do naredne požarne sezone Zeta dobila Vatrogasnu jedinicu. Poručuje i da će im za gradnju objekta trabati dozvole i od Glavnog grada.

“Još jedan od preduslova za formiranje službe je da dođe do raspodjele kamiona i opreme sa Glavnim gradom. Dok izgradimo objekat koji će služiti za Vatrogasnu jedinicu i Komunalnu policiju i inspekciju biće potrebno neko vrijeme za koje će, nadamo se, doći do raspodjele. Dobili smo podatak da od ukupnog broja požara koje obavlja podgorička Vatrogasna služba, skoro polovina je na teritoriji Zete i Tuzi, što znači da moramo što prije osnovati svoju jedinicu kako bi direktno od nas zavisila zaštita imovine i građana”, saopštio je Asanović.

U eleaboratu o procjeni uticaja na životnu sredinu piše da je parcela definisana kao pašnjak 5. klase i površine je 1.897 kvadrata. Vatrogasna jedinice je organizovana na dva nivoa.

“U prizemlju se nalaze garaža i svi sadržaji potrebni za svakodnevni rad vatrogasne jedinice. Ukupna neto površina objekta iznosi 1.072 kvadrata, od čega administrativni prostori zauzimaju 91 kvadrat, Vatrogasna stanica 702 kvadrat, a zajednička terasa 278 kvadrata. Ulaz za zaposlene i posjetioce smješten je na sjeveroistočnoj fasadi, dok su ulazi za vozila na sjeveroistočnoj i jugoistočnoj fasadi”,  piše u elaboratu.

U dokumentu je naznačeno da zona Vatrogasne stanice obuhvata spavaonicu do osam osoba, dispečerski centar, dvije kancelarije,salu za obuku…

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto