Connect with us

Priroda i društvo

Danas je Badnji dan – praznik ljubavi i pomirenja

božić

Pravoslavni vjernici danas obilježavaju Badnji dan tradicionalnim unošenjem i paljenjem badnjaka, liturgijama u hramovima i porodičnim okupljanjem za posnom trpezom pred najradosniji hrišćanski praznik Božić – kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista.

Pripreme za ovaj praznik počinju 40 dana prije 7. januara, Božićnim postom, koji predstavlja pročišćenje duha i tijela.

Badnji dan započinje rano i traje do kasno. Ujutru, prije izlaska sunca, domaćin odlazi u šumu po badnjak, koji se tek sa prvim mrakom unosi u kuću.

Uz drvo se daruje i žito da bi naredna godina bila plodna. Obavezno je i unošenje slame, a na taj način se prinosi žrtva duhu Hrista koji je rođen na slami.

Badnjakom, odnosno božićnim drvetom, u kuću se unose sreća, zdravlje i napredak.

Badnjak vodi porijeklo od čudesne vitlejemske noći, kada su pastiri nasjekli i donijeli grane da nalože vatru pored Novorođenčeta i njegove Majke. I slama koja se u kuću unosi sa drenovim prutićem podsjeća na onu noć kada se rodio Sin Božji, i kada je položen u jasle na slamu.

Ove običaje narod je naslijedio od predaka i dalje ih održava. Tako se večeras badnjak stavlja na ognjište, posipa žitom, medom i vinom, uz niz ritualnih radnji koje treba da obezbijede zdravlje i napredak cijele kuće i porodice.

Na Badnje veče se ne spava, već bdi i očekuje svečani trenutak rođenja Hristovog. Badnja noć je noć mira i iščekivanja radosti.

Ko se tokom godine sa nekim zavadio, na Badnji dan treba da se pomiri, kako bi Hristov rođendan proveo u miru i ljubavi. To je i podsjećanje da je opraštanje dar božiji i jedna od najtežih hrišćanskih vrlina.

Božić je praznik cijele porodice i zato se očekuje da ona tokom prazničnih dana bude na okupu, a prati ga veliki spisak narodnih običaja, poput lomljenja pogače.

Običaj nalaže da ukućani prvog gosta na Božić, položajnika, daruju i ugoste najbolje što mogu, jer on simbolizuje božanstvo.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto