fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Od sledećeg polugođa zabrana mobilnih telefona u osnovnim školama u Zeti

zabrana telefona zeta

Učenici osnovnih škola u Zeti od sledećeg polugođa više neće koristiti mobilne telefone u učionicama. To je preporuka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, koju podržavaju uprave ovih škola. Neke od njih, kao što su OŠ “Vladika Danilo” iz Srpske i OŠ “Zarija Vujošević” već su ih zabranili, što se, kako kažu, pokazalo kao dobro. Ostale škole sačekaće da se izjasni Savjet roditelja i školski odbor.

Lidija Rašović, direktorica OŠ “Vladika Danilo”, kazala je da su u njihovoj školi telefoni na časovima zabranjeni.

“Kod nas je zabranjeno donošenje telefona i ako se to desi oni se odlažu dok traje nastava. Od narednog polugođa uopšte neće smjeti donositi telefone. Ko hoće da se čuje sa roditeljima ima naš telefon. Svi smo u funkciji djece. Svakog dana ih vozimo kada je to potrebno, ako je dijete bolesno ili nema prevoz. Roditelji znaju da mogu da računaju na to”, rekla je Rašović.

Predsjednica Savjeta roditelja ove škole Tamara Bubanja kaže da se odluka da se zabrane telefoni dobro pokazala.

“Više nema snimanja tokom časova, pažljiviji su na času i koncentracija im je bolja.Savjet je za to da se mobilni telefoni potpuno zabrane u školama. Lično sam za potpuno ukidanje. Na ovaj način će i onlajn nasilje biti smanjen”, ističe Bubanja.

Direktorica OŠ “Zarija Vujošević” iz Mataguža Sonja Kenjić kaže da su i prije dopisa ministarstva oni pokrenuli zabranu telefona.

“Ponuđene su opcije da budu potpuno ili djelimično zabranjeni telefoni. Školski odbor je odlučio da bude djelimična zabrana. Donijećem interni pravilnik gdje bi jasno odredili koje su to situacije u kojima bi djeci moglo biti dozvoljeno da ga koriste. Takođe, da vidimo da li koristiti telefone u dvorištu, hodnicima, kako će biti procesuirana djeca koja budu kršila pravila”,  rekla je Kenjić.

Direktorica OŠ “Milan Vukotić” Sonja Bjelobrković ističe da su se svi obradovali inicijativi ministarstva o djelimičnoj zabrani telefona.

“I ranije smo pokušavali da ograničimo upotrebu telefona, ali i pored podrške koju smo imali od Savjeta roditelja, nijesmo uspjeli. Za dva dana nam je sastanak Školskog odbora i naša očekivanja su velika. Smatramo da bi za učenike i sveukupni obrazovni proces bilo veoma korisno da se uvede zabrana korištenja telefona u školi. Čak i djelimična zabrana može da koristi, jer svaki trenutak u kojem je dijete odvojeno od telefona ide u korist učenika. Svjedoci smo da najveći broj neprijatnih situacija i svih vrsta nasilja dolazi od telefona. Oni mogu biti korisni i velika podrška školi, ali kod nas se radi o čistoj zloupotrebi. Ako se upotreba svede na pristojnu mjeru i shvati kao jedna vrsta nagrade i odmora poslije učenja, bolji rezultati u učenju su zagarantovani”, kaže Bjelobrković.

Predsjednik Savjeta roditelja Mladen Aligrudić kaže da će se roditelji svih odjeljenja putem ankete izjasniti o predlogu. On smatra da predlog ministarstva treba prihvatiti.

“Moramo prihvatiti da je ovo i neko savremeno dostignuće, pa im ne možemo sve oduzeti, ali da bar dok su u školi budu koncentrisani na nastavu. Plašim se da je koncentracija umjesto na predavanje umjerena na druge stvari. Još nijesmo odlučili. Čekamo da se svi usaglasimo i ako bude tako ona će se primijetiti tek sledeće polugođe”, kaže Aligrudić.

Iz OŠ “Niko Maraš” kazali su da će sačekati odluku Savjeta roditelja i donijeti konačan stav.

Srednjoškolcima neće uvoditi zabranu

U Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci” neće biti zabranjeno korišćenje telefona. Direktor Dražen Boričić kaže da će pokušati da razgovorom sa učenicima smanje korišćenje telefona u školi.

“Pokušaćemo da razredne starješine razgovaraju sa djecom jer mi ne možemo izigravati policajca ako nemamo podršku od roditelja. Prvo ćemo se dogovoriti nastavničko vijeće, Savjet roditelja, Školski odbor, Pedagoška služba da djeca manje koriste telefon. Mislim da je to jedini ispravan put. Zabranjivanje će imati kontru.Pokušaćemo da razgovaramo sa djecom, a ne da im uvodimo zabrane”, navodi Boričić.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Večeras i u petak nevrijeme, očekuju se obilne padavine i olujni vjetrovi

Kiša

Na osnovu upozorenja Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore MUP obavještava javnost da prostrani i duboki visinski ciklon sa sjevera, pruža dolinu do Mediterana u sklopu kojeg se širi hladna vazdušna masa koja će sa toplim i vlažnim vazduhom sa vodenih površina izazivati frontogenetske procese sa obilnim padavinama i jakim vjetrovima.

“Prvi talas, koji se očekuje u srijedu, obilovaće čestom i jakom kišom i jakim južnim vjetrom, naročito u drugom dijelu dana i tokom noći, a usljed prodora hladnog vazduha u noćnim satima na sjeveru kiša će preći u snijeg, a vjetar skrenuti na sjeverni smjer. U četvrtak kratkotrajna stabilizacija vremena, dok se  u petak  očekuje novi talas sa još intenzivnijim padavinama i jačim vjetrom, tako da se lokalno očekuju obilne padavine i na udare olujni južni vjetar, koji će u kasnim noćnim satima skrenuti na sjeverni smjer”,  saopšteno je iz MUP-a.

Umjerene do obilne sniježne padavine koje se očekuju u srijedu veče, vjerovatno će se dobrim dijelom u petak otopiti, dok će se snijeg u noći između petka i subote zadržati.

“Ovaj period će obilježiti velika temperaturna kolebanja – u četvrtak i subotu će biti znatno hladnije, dok se u srijedu i petak očekuje dosta toplije vrijeme. Za dane vikenda bez padavina, u subotu nešto više oblaka naročito u sjevernim predjelima uz umjeren do jak sjeverni vjetar u cijeloj zemlji.  Tokom nedjelje sunčano ili pretežno sunčano uz osjetan porast dnevne temperature vazduha”,  navodi se u saopštenju.

U danima sa obilnim padavinama i jakim vjetrom očekuju se i visoki talasi, more će biti talasasto do jače talasasto, u petak i uzburkano.

Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu  podizanja operativne spremnosti.

Continue Reading

Priroda i društvo

Srpskim jezikom govori skoro 60.000 Crnogoraca

srpski jezik

Blizu 60.000 građana Crne Gore koji su se na prošlogodišnjem popisu stanovništva nacionalno izjasnili kao Crnogorci govori srpskim jezikom, oko 2.000 Srba priča crnogorskim, Bošnjaci dominantno govore bosanskim, a Muslimani crnogorskim.

To pokazuju novi podaci s popisa stanovništva, domaćinstva i stanova, koje je Uprava za statistiku MONSTAT objavila na svom sajtu.

U njima se vidi da od 256.436 građana koji su se izjasnili kao Crnogorci, crnogorskim jezikom govori 183.015 njih, a srpskim 58.856. Da govori srpsko-hrvatski, rekla su 7.463 Crnogorca, dok 1.383 građanina koja su se tako nacionalno odredila nisu željela da se izjasne kojim jezikom govore.

Kad je riječ o onima koji su se odredili kao Srbi, od 205.370 njih, srpskim jezik govore 199.844 ta građanina, a crnogorskim 1.953. Da govore srpsko-hrvatskim, navela su 2.554 građanina koja se “pišu” kao Srbi, dok njih 104 nije željelo da se izjasni kojim jezikom zbori.

Podaci MONSTAT-a pokazuju da većina Bošnjaka govori bosanskim jezikom. Od 58.956 onih koji su se izjasnili kao Bošnjaci, 42.319 priča bosanskim jezikom, a 1.843 bošnjačkim.

Crnogorski jezik govori 14.118 Bošnjaka, a srpski 197 njih.

S druge strane, građani koji su se na popisu održanom krajem prošle godine izjasnili kao Muslimani, većinski govore crnogorskim jezikom. Od 10.162 Muslimana, crnogorskim govori njih 8.550. Da govori bosanskim, izjasnila su se 464 Muslimana, srpskim priča nešto manje njih – 399, a srpsko-hrvatskim – 204.

Prema podacima sa sajta MONSTAT-a, od 5.150 građana koji su se izjasnili kao Hrvati, hrvatskim jezikom govori 2.046 njih, crnogorskim – 1.828, srpsko-hrvatskim – 605, a srpskim -189.

Kao Jugosloveni, na popisu su se izjasnila 1.632 građanina. Najviše njih, 700, reklo je da govori srpsko-hrvatskim, 587 srpskim, a 149 crnogorskim.

Continue Reading

Priroda i društvo

Zakon o igrama na sreću direktno utiče na poslovanje medija

kladionice

Ministarstvo finansija Crne Gore objavilo je nacrt novog zakona o igrama na sreću, koji je otvoren za javnu raspravu do 18. novembra. Predložene izmjene uključuju značajna ograničenja reklamiranja igara na sreću, koja se mogu sprovoditi samo na sportskim portalima i tokom prenosa sportskih događaja. Takođe, uvode se stroži uslovi za priređivače, poput dodatnih naknada, mehanizama za zaštitu maloljetnika i sprečavanje pranja novca, kao i obaveze edukacije zaposlenih u prevenciji zavisnosti kod igrača.

Međutim, ovakve odredbe izazvale su kontroverze, jer se navodi da određene zabrane oglašavanja, predviđene članovima 17, 18 i 19 nacrta zakona, nisu u skladu s Ustavom Crne Gore, Zakonom o medijima, Zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama, kao ni Poveljom o osnovnim pravima Evropske unije. Iz Ministarstva kulture i medija ističu da međunarodni standardi, uključujući EU Direktivu o audiovizuelnim medijskim uslugama, ne propisuju posebna ograničenja za oglašavanje igara na sreću.

Konflikt sa postojećim zakonodavstvom

U Direktivama EU jasno su definisana pravila oglašavanja proizvoda poput alkohola, duvana i lekova, s posebnim akcentom na zaštitu maloljetnika. Zabranjeno je oglašavanje koje bi moglo nanijeti fizičku, psihičku ili moralnu štetu toj osjetljivoj populaciji. Međutim, igre na sreću nisu eksplicitno obuhvaćene ovim regulativama, već su prepuštene nacionalnim zakonodavstvima. Iz Ministarstva kulture i medija napominju da nijedna inicijativa tokom izrade novih medijskih zakona nije bila usmjerena na ovu oblast, a dodatna ograničenja oglašavanja igara na sreću nisu uvrštena u Zakon o medijima ni Zakon o AVMU.

Zabrane predviđene nacrtom zakona narušavaju slobodu poslovanja medija i priređivača, te da je nelogično ovu oblast regulisati kroz Zakon o igrama na sreću, s obzirom na to da postojeći zakoni o medijima i audiovizuelnim uslugama ne prepoznaju ovakve restrikcije.

Posljedice po medije

Iz Ministarstva finansija poručuju da cilj zakona nije ugrožavanje poslovanja priređivača i medija, već regulisanje oblasti igara na sreću u interesu države i igrača. Ipak, predložene formulacije zabrana oglašavanja značajno utiču na medije, kojima je oglašavanje igara na sreću značajan izvor prihoda. Ograničavanje ovih aktivnosti samo na sportske portale i prenose smanjuje potencijalno tržište i nameće dodatne izazove za opstanak mnogih medija.

Stručna javnost i privrednici pozivaju na pažljivo razmatranje predloženih izmjena, kako bi se osigurao balans između zaštite javnog interesa i očuvanja slobode medija i poslovanja. U suprotnom, zakon bi mogao izazvati ekonomske posljedice koje nadilaze njegovu primarnu namjenu.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto