fbpx
Connect with us

Politika

Bošnjačka stranka i Albanski forum ulaze u novu Vladu

milojko spajić
photo by Dobrilo Malidžan

Glavni odbor (GO) Bošnjačke stranke na večerašnjoj sjednici odlučio je jednoglasno da ta partija bude dio 44. vlade, mandatara Milojka Spajića. Kako smo ranije nezvanično saznali, ponuda za ulazak u vladu bi značila da BS ima najmanje četiri resora u budućoj izvršnoj vlasti i mjesto potpredsjednika vlade, ali ta informacija još uvijek nije potvrđena.

Na sjednici organa BS-a večeras u Rožajama saopšteno je da zasad koalicija “Za budućnost Crne Gore” nije u igri kada je u pitanju formiranje buduće 44. vlade. Predsjednik BS Ervin Ibrahimović na sjednici je rekao da ih je mandatar Milojko Spajić obavijestio da ZBCG neće pozvati u vladu.

Iz BS su rekli da neće saopštiti koji su resori ponuđeni jer je to dogovor sa mandatarom Milojkom Spajićem.

Lider Albanskog foruma Nik Đeljošaj kazao je da je taj forum  pristao je da bude dio 44. Vlade.

Tokom pregovora Albanski forum je uspio da ispuni svoj program po kojem ćemo imati decentralizaciju, kladionice i kockarnice će biti stavljene u potpuno drugačiji sistem od sadašnjeg do potpunog gašenja i koji će obezbijediti starosnu penziju za sve građane. Istovremeno, Albanski forum će takođe učestvovati u vladi, preuzimajući odgovornost zamjenika premijera za kapitalne investicije i ministra javne uprave- naveo je on.

Kako je naveo, radiće u javnom interesu, na unapređenju njihovog programa, ravnopravnosti svih građana i nacija, a posebno ekonomskom razvoju svih građana.

Nema dogovora oko ulaska ZBCG u vladu?

Više sagovornika potvrdilo je sinoć da nema dogovora oko ulaska ZBCG u vladu. Iz tog saveza se nijesu oglašavali, a jedan od izvora rekao je da bi Spajić mogao da im zvanično ponudi danas tri resora (prosvjetu, sport i turizam). Više izvora je navelo i da je malo vjerovatno da bi partije koje su nekada činile Demokratski front to prihvatile, a to su nagovijestili i mediji bliski toj političkoj grupaciji.

Neformalni razgovori o novoj vlasti traju gotovo dva mjeseca, za sada je izvjesno da će uz PES u njoj biti Demokrate, a vrlo je vjerovatno i partije albanske, hrvatske bošnjačke manjine. Učešće Socijalističke narodne partije (SNP) je, kako je rekao jedan izvor, neizvjesno.

Njoj su ponuđeni resori ministra sporta i potpredsjedničko mjesto u vladi. Ali iz SNP-a, prema neformalnim informacijama, očekuju objašnjenje mandatara zbog čega ne mogu da zadrže mjesta koja sada pokrivaju u Vladi – poljoprovredu i zdravstvo.

Ukoliko SNP ne bude dio vlade, svoj stav će navodno preispitati i Ujedinjena Crna Gora, čiji je poslanik Vladimir Dobričanin izabran na listi PES-a. Oni traže 48 sati da se izjasne, kako bi konsultovali partijske organe.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Hvala mojim Zećanima u SAD-u što su glasali za Trampa

milan knežević

„Amerika se vratila kući. Najveći politički povratak u istoriji“, napisao je na mreži X, poslanik koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) i predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Kako dodaje, vrijeme je za mir u svijetu.

P.S. Hvala mojim Zećanima u SAD-u što su glasali za Trampa, krv nije voda“, zaključio je on.

Continue Reading

Politika

Vukićević: Dritanovi kadrovi da odgovaraju zbog štete nanijete Aerodromima

Maja vukićević

Ministarstvo saobraćaja (MS) preduzelo je niz koraka kako bi unaprijedilo avio-saobraćaj jer smo svjesni situacije u kojoj se nalazimo kada je u pitanju avio-dostupnost, kazala je ministarka saobraćaja Maja Vukićević.

“Formirana je radna grupa za avio-dostupnost, sa zadatkom da razmotri sve modele za unapređenje avio-dostupnosti i samim tim doprinese boljoj povezanosti Crne Gore sa drugim zemljama. U tom smislu, MS će donijeti podzakonski akt kojim će biti regulisan postupak proglašenja linije u javnom interesu, kao i kriterijumi za obavljanje prevoza na liniji u javnom interesu. Biće potrebno izmijeniti Zakon o vazdušnom saobraćaju, imajući u vidu da trenutni zakon ne definiše navedenu oblast. Predlog zakona je već u završnoj fazi i nakon što Skupština donese navedene izmjene i dopune, Vlada će donijeti uredbu o proglašenju linije u javnom interesu, kao i o kriterijumima za obavljanje prevoza na liniji u javnom interesu. Na ovaj način će doći do unapređenja avio-dostupnosti na način da će se Crna Gora povezati sa mnogim destinacijama u okviru Evropske unije, kao i na svjetskom nivou”, odgovorila je Vukićević na poslaničko pitanje Nikole Rakočevića (DPS).

On je kazao da je od promjene vlasti 2020. godine resor saobraćaja intenzivno razaran, te da je saobraćajna povezanost Crne Gore planski uništavana.

“Sa 80 direktnih linija sa aerodroma Podgorica i Tivat 2019. godine, došli smo na 30 linija. Umjesto da idemo na 120 dnevnih operacija, koliko ima Tirana. Potpuno razgrađivanje avio-dostupnosti Crne Gore išlo je u prilog aerodromu u Tirani. Smišljena namjera da se našteti Aerodromima Crne Gore (ACG), avio-dostupnosti, ekonomiji Crne Gore, a sve da bi se ojačao regionalni konkurent”,  rekao je Rakočević.

Istakao je da su u ovoj godini 63 hiljade građana Crne Gore letjele iz Tirane. Ministarku je pitao šta planira da uradi u cilju privlačenja loukost kompanija i drugih avio-prevoznika, a sve u cilju bolje povezanosti Crne Gore sa svijetom.

Vukićević je u odgovoru kazala da je prethodna vlada (premijera Dritana Abazovića – prim.aut.) najviše pomogla Tirani da postane regionalni centar kada je u pitanju avio-saobraćaj.

” Smatram da su odluke donesene u tom periodu veoma loše i da možda ima elemenata za krivičnu odgovornost. Nanijeta je šteta Aerodromima i Crnoj Gori, negativno se uticalona reputaciju Crne Gore kao turističke destinacije, zbog čega neko treba da odgovara”,  poručila je Vukićević.

Istakla je da tri niskotarifne kompanije – Rajaner, Vizer i Izidžet – nikada nisu prekidale saobraćaj, već su ga tokom ljetnje i zimske sezone prilagođavale potrebama tržišta i raspoloživim kapacitetima.

“S tim što se mora priznati da su u Rajaneru bili nezadovoljni odlukom koja je donijeta za vrijeme prethodne vlade, a koja se ticala podsticajne šeme za loukost kompanije. Već na početku mandata sam istakla da tu odluku smatram pogrešnom, jer mislim da je uz neke druge okolnosti uticala da loukost kompanije smanje broj letova sa crnogorskih aerodroma. Takva odluka je bila višestruko štetna, jer je, osim uticaja na avio-dostupnost, i marketinški bila veoma loša po Crnu Goru”, rekla je Vukićević.

Continue Reading

Politika

Pejović: Jedino širokim konsenzusom do uvođenja srpskog jezika kao službenog

boris pejović

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović kazao je gostujući u emisiji “Link” da je zahtjev da se srpski jezik uvede kao službeni u Crnoj Gori potpuno legitiman, te da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.

Pejović je istakao da je Ustav jako eksplicitan u tom segmentu, te da su potrebne dvije trećine u parlamentu, tri petine od upisanih birača u biračko spisku, a to znači da 325.000 građana mora podržati inicijativu.

On ističe da se do toga može doći jedino širim društvenim konsenzusom, da svi društveno-politički akteri podrže tu inicijativu.

“Da bi se ovo pitanje riješilo moramo imati konstruktivan pristup i može se riješiti kao posljedica šireg društvenog konsenzusa, kroz participaciju svih etničkih vjerskih zajednica i opozicionih partija, samo tako možemo doći do brojke koju je Ustav propisao”, naglasio je Pejović.

Poručuje da je u pitanju legitimna inicijativa ali da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.

Komentarišući reakcije na Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, Pejović je naglasio je da je legitimno da opozicija relativizuje uspjehe parlamentarne većine bez obzira na činjenice.

Evropske integracije, kako kaže, više nijesu floskula, evropske integracije nijesu deklarativna orjentacija, već imamo konkretne benefite.

“Vlada je usvojila određene politike koje će nam kroz plan rasta donijeti 383 miliona eura, od toga 110 miliona bespovratnih sredstava, 283 miliona jako povoljnih kredita…”, istakao je Pejović.

“Mi smo još uvijek kandidat za članstvo u EU, a zamislite kakve ćemo tek imati benefite kada postanemo dio EU. Zato je na nama velika odgovornost i zato je značajno da svi politički akteri budu fokusirani na taj cilj da Crna Gora postane članica EU do 2028. godine”, poručio je Pejović.

Komentarišući pitanje dvojnog državljanstva, Pejović je kazao da je to takođe legitimno pitanje koje je naslijeđeno.

Postoji veliki broj građana koji žive u Crnoj Gori a koji nemaju riješeno to pitanje, sa druge strane postoji bojazan da će se kroz to pitanje mogao iskonstruisati izborni inženjering. Ja odgovorno tvrdim da Pokret Evropa sad neće učestvovati u nikakvom izbornom inženjeringu, niti će bilo koje rješenje kada je u pitanju dvojno državljanstvo biti na uštrb crnogorske nezavisnosti i državnosti”, zaključio je Pejović gostujući u emisiji “Link”.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto