Connect with us

Priroda i društvo

U Crnoj Gori rade 823 kladionice, u Zeta zavedena samo jedna

kladionice

U Crnoj Gori na dan 7. jul 2023. godine aktivno rade i privređuju 823 kladionice.

To su podaci Uprave za igre na sreću koji su objavljeni na zvaničnom sajtu Vlade Crne Gore.

Najviše kladionica ima u Podgorici, čak 325. U Nikšiću ih je 85, Bijelom Polju 69, a u Baru 68.

Tabela po kojoj su svrstani podaci Uprave sadrži datum sa rokom isteka koncesija, a kladionice su svrstane po firmama u čijem su vlasništvu.

U Budvi tako radi 67 kladionica, a u Kotoru i Herceg Novom po 40.

U Ulcinju 29, Tivtu 27, na Cetinju ih ima 21, a u Danilovgradu 20.

Mojkovac i Kolašin su isti po broju kladionica – ima ih po 17, a u Tuzima radi devet.

Što se manjih opština na sjeveru tiče, broj kladionica je u padu: u Plavu ih ima 15, Rožajama 11, na Žabljaku sedam, u Gusinju šest, a u Andrijevici četiri.

U Petnjici rade dvije kladionice, a u Šavniku jedna.

Interesantno je da je na spisku u opštini Zeta zavedena samo jedna kladionica, a kako su Portalu RTCG objasnili iz Uprave za sreću, ugovori kladionica zavedeni su, dok je Zeta još bila dio Glavnog grada Podgorica.

Inicijative za zabranu klađenja 

Zagovornik zabrane kladionica u Crnoj Gori je čelnik Albanskog foruma i prvi čovjek opštine Tuzi Nik Đeljošaj.

On je više puta u medijima isticao da se zalaže za zabranu klađenja.

To je, kako je navodio, jedan od primarnih ciljeva njihove izborne kampanje i programa koji nude, pored obezbjeđivanja starosnih penzija za sve.

Sa njim je saglasan i predsjednik Demokratskog saveza Albanaca (DSA) Nikola Camaj.

Rama prije dvije godine zatvorio 4.300 kladionica

U Albaniji je prije dvije godine stupio na snagu Zakon o zabrani kockanja i shodno tome u ovoj državi je zatvoreno 4.300 kladionica.

Albanski premijer Edi Rama bio je tada pod žestokim pritiskom kladioničarskog lobija, ali je zakon ipak stupio na snagu.

Zabrana kockanja nije se odnosila samo na kafiće sa kladionicama, već i na onlajn klađenje i kockarnice, koje su se tada mogle naći i u blizini škola.

Klađenje u Albaniji je bilo veliki problem. Statistika je pokazivala da je u zemlji sa 2,8 miliona stanovnika bio jedan kladioničar na 670 stanovnika.

Od donošenja tog Zakona kladionice se mogu vidjeti samo u hotelima sa pet zvjezdica, i to van urbanih područja.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Električni trotineti zabranjeni mlađima od 16! Kazne, kacige i nova pravila u saobraćaju

Photo by Luka Zeković

Prema odredbama novog akta, vozači mlađi od 21 godine neće smjeti upravljati automobilima u periodu od 23 do šest sati ujutru, niti vozilima čija snaga motora prelazi 80 kW, a po prvi put se zakonski reguliše i način korišćenja i upravljanja električnim trotinetima.

Električnim trotinetima, prema odredbama nacrta zakona, neće moći da upravljaju mlađi od 16 godina, a za vrijeme korišćenja tog prevoznog sredstva, vozač će morati na glavi da nosi zakopčanu zaštitnu kacigu za bicikliste.

“ Vozač lakog električnog vozila ne smije prevoziti drugo lice na lakom električnom vozilu. Vozač lakog električnog vozila ne smije upravljati vozilom koristeći slušalice na ili u oba uha, čime bi umanjio mogućnost reagovanja i sigurnog upravljanja vozilom. Kad ne postoji mogućnost kretanja lakog električnog vozila biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, vozač lakog električnog vozila može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 30 km/h“,  precizirano je novim odredbama u nacrtu zakona, a izuzetak su vozači stariji od 18 godina, koji se mogu kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 50 km/h.

Lice koje bude upravljalo kategorijom vozila za koju nema vozačku dozvolu kazniće se novčanom kaznom od 500 do 800 eura (trenutno je taj raspon kazni od 300 do 600).

Umjesto dosadašnjih 120 do 400 eura, novčane kazne će biti povećane na iznos od 200 do 400 eura i za prekršaje koji se odnosi na nepropisno preticanje, ostavljanje na putu vozila koje nije u upotrebi, bacanje otpadaka i drugih predmeta koji mogu ugroziti druge učesnike u saobraćaju i zagaditi životnu sredinu…

Prema sadašnjem zakonskom rješenju, kazne za nekorišćenje sigurnosnih pojaseva kreću se od 50 do 90 eura, a iz Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja nedavno su najavili znatno pooštrovanje kaznene politike u ovoj oblasti, s obzirom na značaj pojasa sa sigurnost putnika, posebno prilikom saobraćajnih nezgoda. Uvođenje zabrane mladim vozačima na korišćenje vozila u noćnim satima i automobila jače snage najavio je prošlog ljeta ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Pored povećanja novčanih kazni za pojaseve, kazne od 300 do 600 eura predviđene su i za prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za 50 do 60 km po satu, odnosno za 70 do 80 km van naseljenog mjesta. Kaznom u tom rasponu biće kažnjen vozač koji započne preticanje ili obilaženje ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne može da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, vozač motornog vozila kojem je pridodato priključno vozilo u kojem se prevoze putnici, izuzev autobusa u javnom gradskom, odnosno prigradskom prevozu, onaj koji na prelazu puta preko željezničke pruge ne propusti šinsko vozilo koje se kreće po željezničkoj pruzi…

Novčanom kaznom od 300 do 600 eura kazniće se i mladi vozač koji bude vozio u periodu od 23 do šest sati i onaj koji bude upravljao automobilom jače snage motora od propisane bez nadzora člana porodice koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije „B“ u trajanju od najmanje pet godina.

„Ovlašćeni policijski službenik će prilikom kontrole saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, od učinioca težeg prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima koji je u posljednje dvije godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz ove oblasti privremeno oduzeti predmet koji je bio upotrijebljen za izvršenje tog prekršaja. Troškove nastale u vezi sa čuvanjem privremeno oduzetog predmeta snosi lice od koga je predmet oduzet“,  precizirano je novim članom 307a.

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Od sada kremacija moguća i u Crnoj Gori

zetanews, glaszete

Od ovoga mjeseca „Pogrebne usluge“ d.o.o. Podgorica uvele su novu uslugu koja građanima omogućava potpunu organizaciju kremacije pokojnika, u saradnji sa pogrebnim preduzećem JKP „Lisje“ iz Novog Sada, prenosi Gradski portal.

Ova inicijativa nastala je kao odgovor na rastuće interesovanje porodica koje, u skladu sa savremenim pristupima i ličnim uvjerenjima, biraju kremaciju kao dostojanstvenu alternativu tradicionalnom sahranjivanju.

“Ova saradnja sa JKP „Lisje“ znači za sve građane, ne samo Podgorice, već i cijele Crne Gore, da ne moraju da se snalaze sami, već je tu GP „Pogrebne usluge“, da pruži svu administrativnu i logističku podršku”, kazala je direktora za tehničke poslove Bojana Klikovac za Gradsku televiziju.

„Potrudili smo se da olakšamo porodicama. Kada se jave, pa sve do preuzimanja urne, naše preduzeće sve organizuje – počev od dokumentacije, zakazivanja kremacije i organizacije transporta. Pomažemo porodici i u organizaciji ceremonije ispraćaja, ako to žele. Nema potrebe da idu od institucije do institucije. Tu smo mi da završimo sve za njih”, objašnjava Klikovac.

Ističe da porodica može da se osloni u potpunosti na GP Pogrebne usluge.

“Dovoljan je poziv – da kontaktiraju, čim nastupi smrt. Prodavnica pogrebne opreme radi 24 sata. Otvara se zahtjev i „Pogrebne usluge“ sve preuzimaju.

Klikovac ističe da su se trudili da cijene budu pristupačne, realne i transparentne.

„U cijenu se ubraja: organizovani transport do Novog Sada, sama kremacija, cijela organizacija. Dodatni troškovi su: odabir urne koja se kreće od 80 do 200 eura, odabir pogrebne opreme koja se kreće od 680 eura do 1.100 eura. Neke procedure moraju da se ispoštuju, mora da postoji limeni sanduk da bi se obavio transport preko granice i upotreba rashladne komore (ukoliko je potrebno) po danu se plaća 90 eura”, navodi Klikovac.

Uvođenje ove usluge je značajan korak u modernizaciji pogrebnih usluga.

“Na ovaj način se sva vjerska, kulturološka i lična uvjerenja poštuju. Svi treba da imaju izbor i da se isti sprovodi dostojanstveno, uz potpunu podršku i empatiju”, zaključuje Klikovac.

Continue Reading

Priroda i društvo

Struja neće poskupjeti do 30. juna

račun za struju

Elektoprivreda (EPCG) je donijela odluku da će do 30. juna davati popuste na svoje usluge od 6,4 odsto, kako bi neutralisala rast cijena električne energije izazvanih uslugama mrežnih operatora, tačnije CEDIS-a.

Takođe, donijeli su odluku da će za potrošače koji nemaju dug, a čija mjesečna potrošnja ne prelazi 500 kilovat-sati, obračunati popust od 38 odsto za članove „Zlatnog tima“ i 21,5 odsto za ostale redovne platiše. Usluge EPCG čine polovinu računa za električnu energiju, što znači da će tim korisnicima na ukupnom računu popust EPCG dovesti do smanjenja računa za 10,75 odsto.

Cijena električne energije je od 1. januara skuplja 3,41 odsto zbog povećanja odobrenih prihoda za mrežne usluge, tačnije za CEDIS. EPCG je odluku o popustu ili subvencijama donijela prvo u januaru, a sada i u martu kako bi neutralisala rast cijena struje. To je urađeno nakon reakcije premijera Milojka Spajića, koji je nakon što je regulator donio odluku o povećanju, kazao da struja neće poskupjeti. Tek u januaru smo saznali da neće poskupjeti, tako što će EPCG dati popust na svoje usluge.

„Odlukom odbora direktora EPCG, donesenom danas, politika popusta koja je važila za prvi kvartal tekuće godine biće produžena i za period od 1. aprila do 30. juna 2025. godine. Ova odluka predstavlja nastavak kontinuiranih napora kompanije da ublaži uticaj povećanja cijena mrežnih usluga i omogući korisnicima povoljnije uslove snabdijevanja električnom energijom „, navedeno je u saopštenju.

Iz EPCG su posebno istakli važnost odgovornog odnosa prema potrošnji i redovnog izmirivanja obaveza, jer na taj način korisnici ne samo da ostvaruju pravo na znatne uštede već i aktivno doprinose očuvanju stabilnosti elektroenergetskog sistema i promociji energetske efikasnosti.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto