fbpx
Connect with us

Politika

Velika izlaznost na izborima može značiti formiranje Vlade bez DF-a i DPS-a

skupština crne gore

Ukoliko bi partije na parlamentarnim izborima dobile podršku, kao što je to prije par dana projektovao CEDEM, to bi u mandatima značilo da bi Pokret Evropa sad (PES) imao 27 mandata, koalicija oko Demokratske partije socijalista (DPS) 23, Demokrate i GP URA 13, Koalicija za budućnost Crne Gore 11.

Uslijedili bi Bošnjačka stranka sa četiri mjesta u parlamentu, dvije albanske liste i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) sa po jednim.

U crnogorskom izbornom sistemu koristi se D’Ontova metoda pretvaranja glasova u poslaničke mandate, pa bi na osnovu procijena CEDEM-a glasovi partija koje ne bi dobile poslanička mjesta vredeli sedam mandata – koji bise zatim dijelili najjačim strankama.

D’Ontova metoda svakako je nemilosrdna usled velike izlaznosti na izborima, jer u tom slučaju povećava broj glasova za cenzus što ide u korist samo onima koji osvoje veliki broj glasova.

Prema novom istraživanju CEDEM-a, predstavljenom u četvrtak, najviše glasova osvojio bi PES 29,1 odsto. Ta partija u koaliciji sa Strankom pravde i pomirenja, koja prema istim podacima, može računati na 1,1 odsto glasova, što znači ukupno 30,2 odsto.

Time bi PES imao 24 poslanička mjesta, a primjenom D’Ontove metode dobio bi još tri mandata i imao 27.

Ako je procjena CEDEM-a tačna, DPS bi glasalo 24,1 odsto birača. S obzirom na to da je DPS u koaliciji sa Socijaldemokratama, koje bi mogle osvojiti 1,9 odsto, to znači da ukupno imali 26 odsto glasova ili 21 poslaničko mjesto. Primjenom D’Ontove metode pripala bi im još dva mjesta, pa bi ukupno imao 23.

Prema istom izvoru Demokrate bi imale podršku 11,1 odsto birača, a URA 4,4 odsto, šro je ukupno 15,5 odsto ili 12 mandata. D’Ont bi im omogućio još jedan, pa bi imali 13.

Takođe dodatni mandat mogla bi računati koalicija ZBCG, koji je u istraživanju računat sa Pokretom za promjene. Za DF bi sada glasalo 13,2 odsto birača, što je 10 mjesta u parlamentu – odnosno 11 po D’Ontu.

Ovakvom raspodjelom snaga tzv. Građanski blok koji bi mogle činiti PES i koalicija oko Demokrata i URA imao bi 40 mandata i mogućnost da sa manjinskim partijama formira novu Vladu Crne Gore bez tradicionalnih političkih partija kao što su stožeri DF-a (Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija) i DPS.

Ovo su samo procjene, koje nužno ne moraju biti tačne, posebno jer je istraživanje rađeno od 1. do 14. maja ove godine, nakon čega su se desile neke turbulencije u pojedinim partijama, a što bi moglo uticati na izborni rezultat.

Dok je DPS bio na vlasti, opozicija i dio javnosti ukazivali su da D’Ontova formula zbog rasutih glasova odgovara samo njima, jer su oni uglavnom dobijali mandate “ispod crte”.

Šta je D’Ontova metoda

D’Ontova metoda nazvana je prema belgijskom matematičaru Viktoru D`Ontu i prvi put je bila primijenjena 1899. godine u Belgiji, dok se danas ona primjenjuje u većini evropskih zemalja (Italija, Austrija, Finska, Belgija…).

Ta metoda počiva na takvom rasporedu mandata koji podrazumijeva da se ukupni broj glasova, koje je osvojio kandidat ili lista, dijeli “pravilnim” nizom djelilaca (npr. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7…), a u zavisnosti od broja učesnika u izbornom procesu. Mandat, dakle, dobija ona politička partija koja ima najveći količnik.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Protiv koga se juče protestvovalo?

milan knežević

Trebalo bi danas da čestitam Badnji dan i nastupajući Božić, da pozovem na slogu, mirbožanje, praštanje, poželim zdravlja i napretka svakom domu, ali kako kad umjesto božićne vatre, pjesama, nestašluka i dječijih petardi, još čujemo pucnje neprobola na Cetinju, i svaki je smrtonosan da mi se čini kako se i čitava Crna Gora upokojila sa nevino nastradalima, saopštio je Milan Knežević, predsjednik Demokratske narodne partije (DNP).

„I umjesto da svi zajedno tražimo i odgovore i odgovornost, juče smo se ponovo udaljili jedni od drugih, da više i ne znam živimo li u istoj državi. Sinoć su oni koji bi trebalo da su moja braća, po hiljaditi put j….i naše četničke majke, tražili desant na crkve, manastire, okrivili Srbiju i Vučića za cetinjsku tragediju, iako je ta Srbija na njegov predlog, jedina uz Republiku Srpsku objavila Dan žalosti, i još jednom pokazala da ni mi, a ni oni, nemamo bližeg koji će nas zagrliti u strašnoj nesreći koja nas je zadesila“, izjavio je Knežević.

Zato, kako je dodao, „s pravom pitam, protiv koga se juče protestvovalo“?

„Četnika (Srba), Načertanija, crkve, popova, ili je protest bio zakazan da se zatraže odgovori od institucija. A onaj koji je prvi pozvao na odgovornost, čitav život bježeći od iste, ne sačekavši ni da prebrojimo mrtve, juče nije bio na protestu, zvuči poznato, zar ne? Nisu protesti za njega, on je tu da pozove, zakrvomuti, i onda skokne do Dubaija, da sa bezbjedne distance, kao stari lešinar koji je namirisao političku krv, još jednom preleti preko planine leševa da bi politički preživio. Za razliku od njega, ja istinski pozivam da se utvrdi postoji li odgovornost, počev od policije, sudova , tužilaštva,  bezbjednosnog sektora, ministra, Vlade, preko gradonačelnika i Skupštine Prijestonice, ali i čitavog društva“, rekao je lider DNP.

Kako je ponovio, „nadležne institucije, a ne Milo Đukanović, moraju utvrditi ima li odgovornosti, subjektivne,  objektivne, a moralnu bi svako od nas trebalo da nosi“.

„Crna Gora mora dobiti odgovore, i ako je cijena cetinjske istine, da svi mi podnesemo ostavke, smatrajte da sam je podnio. Ali na ostavku i odgovornost  ne može pozivati Milo Đukanović koji je u ove tri decenije obesudio, poharao, obeščastio i zakrvio Crnu Goru, da bi mu svaki trag, da je pravde, vodio prvo u tužilaštvo, a onda u Spuž. Zato pozivam na odgovornost i one koji ga nijednom nisu pozvali bar na informativni razgovor, jer ako Đukanović ni za šta nije sumnjiv, onda smo mi sumnjivi, makar zbog toga što smo ga sve vrijeme neopravdano i lažno sumnjičili“, kazao je Knežević, pa nastavio:

„Uhapsite bar nas koji mislimo da Đukanović treba da bude uhapšen. Nije pošteno da i on i mi budemo na slobodi. Pozivam i na odgovornost one koji decenijama Cetinje i njegove građane ubjeđuju da smo im mi krvnici veći nego što su bili Bušatlije, Latasi, austrougarski i talijanski okupatori, protiv kojih su se naši preci zajedno borili i ginuli. One koji preko Fejsbuka i Instagrama Cetinjanima objašnjavaju da smo im spremili kame, jame i žice, da ih za šaku dinara i rubalja,  u slavu “srpskog sveta” genocidiramo i raselimo. A onda organizovano pođu na Tompsonov koncert u Dubrovniku, i u psihotičnom delirijmu  “samoodbrane” pjevaju o klanju Srba da se i sam Tompson prenerazio“, podsjetio je predsjednik DNP-a.

Prema njegovim riječima, „toliko zla i mržnje  se posijalo u ovoj zemlji da nam ni ovi NATO psihijatri koje je obećao Spajić ne mogu pomoći“.

„Čim nas budu vidjeli ovako podijeljene i zakrvljene, pobjeći će glavom bez obzira, i predložiti generalnom sekretaru NATO-a da nas izbace iz alijanse, jer smo mi, ovakvi kakvi smo, dovoljni sami sebi, a sve manje ikom drugom potrebni“, rekao je Knežević.

Kako je dodao, „ako nastavimo ovako da se mrzimo, nikakvi zakoni o oduzimanju oružja neće vratiti sigurnost u domove građana“.

„Kad nam zakonom budu oduzeli vatreno oružje, ubijaćemo se sjekirama, vilama, kosijerima. A kad nam i to zakonom oduzmu, ubijaćemo se zakucavanjem auta i kamiona jedni u druge. A kad nam zakonom budu oduzeli i motorna vozila, ubijaćemo se kašikama, viljuškama, četkicama za zube, šoljama od kafe i čaja. A kad nam zakonom oduzmu  posuđe i četkice za zube, u Crnoj Gori ima toliko kamenja, da ćemo se vratiti u kameno doba, i jedni drugima prosipati lobanje kao lubenice dok se do posljednjeg Crnogorca ili Srbina (kako vam drago) ne istražimo“, izjavio je Knežević, pa zaključio:

„Nema tog zakona koji može zaustaviti mržnju, ali ako je išta u našoj krvi ostalo od naših predaka, vrijeme je da spasavamo ovu zemlju. Makar to bilo pod nekim novim brijestom, ako novi početak treba da bude na Cetinju, naše ruke su ispružene za bratski zagrljaj, dogovor i molitvu“, poručio je Milan Knežević.

Continue Reading

Politika

Mandić: Božić dočekujemo uz osjećanje duboke žalosti zbog Cetinja

andrija mandić

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić čestitao je Badnji dan i predstojeći Božić patrijarhu srpskom Porfiriju, mitropolitu crnogorsko-primorskom Joanikiju, mitropolitu mileševskom Atanasiju, mitropolitu zahumsko-hercegovačkom i primorskom Dimitriju, episkopu budimljansko-nikšićkom Metodiju i svim pravoslavnim vjernicima uz želju da im Božić donese blagoslov i mir.

Mandić je rekao da Božić ove godine dočekujemo uz osjećanje duboke žalosti zbog tragičnog događaja koji je pogodio Cetinje, našu prijestonicu.

Istakao je da se ovih dana molimo za duše stradalih, ozdravljenje ranjenih, kao i da njihove porodice u ovom teškom trenutku pronađu mir, nadu i utjehu.

“Božić treba uvijek da nas podsjeća na važnost zajedništva i ljubavi prema bližnjima. Proslavljanje rođenja našeg Spasitelja daje nam podsticaj za ujedinjenjem i pomirenjem među ljudima. Upravo ove vrijednosti, kao i molitva za mir i razum su nam najpotrebniji u ovom trenutku”, naveo je u čestitki predsjednik Skupštine.

On je zaključio da su bratska ljubav i zajednički život ključni u našoj današnjici, jer samo njima možemo prebroditi velika iskušenja koja su se dogodila i izgraditi zajednicu koja će biti otporna na sve izazove koje budućnost sa sobom neminovno nosi.

Continue Reading

Politika

Bivši aktivista Dragićević poziva na “Bemaxove” proteste

Aleksandar dragićević

Bivši građanski aktivista, Aleksandar Dragićević, poznat po svojim ekološkim i društvenim angažmanima, objavio je poziv za večerašnji protest u 19: 30 ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Podgorici, u organizaciji grupe studenata “Kamo sjutra?”. Iako su protesti najavljeni kao apolitički, Dragićevićev angažman i prisustvo navijačke grupe koja polazi od zgrade kompanije Bemax, kao i podrška funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS), bacaju ozbiljnu sumnju na pravu prirodu ovog skupa.

Dragićević je u svojoj objavi, pozvao građane na solidarnost i zajedništvo, poručujući da je tragedija na Cetinju momenat kada „cijelo naše biće treba da se kida“. Međutim, istovremeno je ograničio mogućnost komentarisanja svoje objave na Facebooku, svjesno izbjegavajući javnu debatu, jer prvi poziv prije nekoliko dana nije imao baš pozitivne reakcije od strane njegovih pratilaca.

Ovaj potez, zajedno sa njegovim dugogodišnjim vezama sa različitim političkim i društvenim grupama, ukazuje na svojevrsnu dvoličnost – navodno apolitičan aktivista koji indirektno podržava proteste sa jasnim političkim prizvukom i podrškom iza kulisa.

Uz Dragićevićev poziv na mrežama su osvanuli i pozivi bivšeg vlasnika BEMAX-a, Aleksandra Mijalovića koji iz pritvora traži ostavke i otkaze.

Posebno indikativan je izbor lokacije odakle navijačka grupa Ultra planira krenuti – ispred zgrade kompanije Bemax, čiji uticaj i povezanost sa vladajućim strukturama godinama izazivaju kontroverze. Ovako simboličan početak marša, povezan sa zgradom poznatom po svom političkom značaju, dodatno podriva tvrdnje o neutralnosti protesta.

Takođe, javna podrška odbornika DPS-a Andrije Klikovca i članova viber grupe „Ima nas“, koja je poznata po promovisanju stavova bliskih DPS-u, ne ostavlja mnogo prostora za iluzije o pravim organizatorima protesta. Dragićević, koji je godinama nosio etiketu nezavisnog aktiviste, sada se pojavljuje kao promoter protesta iza kojih jasno stoje političke strukture.

Dok Dragićević govori o potrebi „iscjeljenja društva“ i kritikuje „trideset godina mraka“, očigledno zaboravlja da se upravo oni koji su kreirali te politike sada pojavljuju kao podrška njegovom pozivu i da društvo opet ulazi u zonu tenzija i podjela.

Protesti grupe “Kamo sjutra?” možda su prvobitno imali plemenite ciljeve, ali uključivanje političkih aktera, navijačkih grupa i očigledno povezivanje sa strukturama moći, postavlja ozbiljna pitanja o njihovoj vjerodostojnosti. Prvi protest u podgorici već je pokazao ko se ,,ističe“ u prve redove, čiji su rekviziti među protestantima i kakve poruke prate ove događaje.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto