fbpx
Connect with us

Politika

Đukanović: Ispoštovaću Ustav i potpisati izmjene Zakona o predsjedniku

On smatra da bi formiranje još jedne Vlade bio novi neuspješan pokušaj parlamentarne većine formirane nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je da će ispoštovati Ustav i potpisati izmjene Zakona o predsjedniku.

Đukanović je u intervjuu agenciji MINA rekao da je realno očekivati da će problemi u Crnoj Gori morati da se rješavaju uz pomoć medijatora i da je najlogičnije da će to biti neko iz Evropske unije (EU).

Na pitanje da li će potpisati izmjene Zakona o predsjedniku, on je odgovorio da ne vjeruje da tu ima puno razloga za nedoumice.

Kao i uvijek do sada, ispuniću sve što su obaveze predsjednika države propisane Ustavom-naveo je Đukanović.

On je, govoreći o načinu za rješavanje krize, rekao da nije pristalica uvođenja medijatora u domaće političke probleme i da je uoči parlamentarnih izbora 2016. godine bilo ideja da Crna Gora dobije medijatora.

Tada se, kako je dodao, snažno založio da sami rješavaju domaće političke probleme.

-Mislim da dubina problema koje živimo u ovoj fazi političkog života u Crnoj Gori, sa ovako bahatim nepoštovanjem preporuka relevantnih međunarodnih institucija, neizbježno uslovljava njihovo rješavanje uz pomoć partnera- rekao je Đukanović.

On je naveo da je najlogičnije da će to biti neko iz EU.

Đukanović je kazao da će, ukoliko ponovo dobije predlog da za mandatara imenuje lidera Demosa Miodraga Lekića, i tu biti veoma odgovoran prema Ustavu.

-Kao što znate, moje obrazloženje zbog čega nijesam prihvatio zakašnjeli predlog, da Lekić bude mandatar za sastav vlade, je i dalje aktuelno- istakao je Đukanović.

On je rekao da Ustav propisuje rok od 30 dana u kojem je predsjednik u obavezi da obavi konsultacije sa parlamentarnim partijama i da je, na bazi nedvosmisleno utvrđenog saznanja da postoji spremnost parlamentarne većine da podrži predloženog kandidata, obaveza predsjednika da tog kandidata proglasi mandatarom i da mu vrijeme od 90 dana za sastav vlade.

Kako je kazao, pošto nije bilo tako, onda je iskoristio drugu ustavnu mogućnost i predložio skraćenje mandata Skupštini, da bi nakon toga raspisao prijevremene parlamentarne izbore.

Đukanović je podsjetio da je ta inicijativa bila upućena parlamentu i da je parlamentarna većina odbila.

-Tako da, u međuvremenu, još živimo taj institucionalni vakum gdje imamo parlamentarnu većinu koja je propustila priliku da izabere Vladu, ali je to očigledno mnogo ne pogađa jer jedino vodi računa da što je moguće duže produži svoj mandat- rekao je Đukanović.

On smatra da bi formiranje još jedne Vlade bio novi neuspješan pokušaj parlamentarne većine formirane nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine.

Đukanović je kazao da su u međuvremenu bila dva pokušaja – dvije Vlade koje su izgubile povjerenje u parlamentu, i da je većina od 30. avgusta propustila priliku da formira treću.

-Sada, nakon izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku, zakonodavne aktivnosti koja je naišla na osudu i domaće i međunarodne stručne javnosti, pokušavaju da naprave konstukciju putem koje bi izabrali Vladu po svojoj mjeri- ocijenio je Đukanović.

On smatra da bi to bio potpuno promašen pokušaj zato što je veoma očigledno, iz mnogo primjera, da je nepostojana parlamentarna većina veoma fluidna, nepouzdana i da se zapravo vodi nekim trenutnim i dnevnim političkim interesima.

On je naglasio da je parlamentarnoj većini jedini kohezivni faktor revanšizam u odnosu na prethodnu vlast, i da to svakako nije dovoljno za bilo šta dobro što treba napraviti u interesu države.

-Zato ne mislim da takva većina uopšte može da izabere Vladu koja bi bila u stanju da rješava teške probleme u koje je zemlja u međuvremenu ušla- istakao je Đukanović.

On je rekao da je, sa druge strane, usvajanje izmjena Zakona o predsjedniku uslovilo da dođe do oštrog sukobljavanja crnogorske parlamentarne većine i njene izvršne vlasti sa međunarodnom zajednicom, prije svega, sa najbližim međunarodnim partnerom – EU.

Đukanović je dodao da se plaši da tako izabrana Vlada ne može računati na bilo kakvo partnerstvo i saradnju sa evropskim institucijama i sa bilo kojom članicom EU.

-Zato mislim da bi to bio svakako neuspješan pokušaj i da bi vodio daljem gubljenju vremena i ruiniranju sistema u Crnoj Gori- rekao je Đukanović.

On je kazao da očekuje slične situacije kao što je odlaganje sjednice Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP).

-Za mene je potpuno logično da, ako imate Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, ako ste ušli u proces pregovora, ako dnevno ponavljate želju da budete dio EU i svjesni ste pravila kako se postaje dio te prestižne zajednice, morate biti potpuno usaglašeni sa zakonodavstvom Unije- naveo je Đukanović.

On je dodao da je potpuno jasno da se mora računati na sugestije i primjedbe onih koji su već u toj zajednici, koji ne samo da vode politiku, nego uspostavljaju standarde za proširenje te zajednice.

Đukanović smatra da je prva reakcija, otkazivanje POSP-a, samo nagovještaj jasnog stava, koji EU zauzima u odnosu na izvršnu vlast zemlje kandidata koja se, kako je kazao, bahati i pokušava da demonstrira neku vrstu apsolutne suverenosti.

-Nema više takve suverenosti, svi smo međuzavisni. Jasno je da su zemlje kandidati, ne samo u fazi pristupanja nego i sjutra kada postanu članice, zavisni od nekih pravila koja postoje i moraju se poštovati unutar te političke porodice- dodao je Đukanović.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Milu Božoviću sam rekao da zaboravi na mene i Mandića ako naprave koaliciju sa DPS-om

milan knežević andrija mandić

Predsjednik DNP-a Milan Knežević kazao je da je razočaran što je grupacija okupljena oko Mila Božovića napravila koaliciju sa DPS-om u Budvi.

“Razumijem da je tu bilo prepirki, rasprava i svađa ali ne mogu da shvatim da se odlazak sa DPS-om u koaliciju predstavlja kao neko herojsko djelo, nakon svađe dojučerašnjih prijatelja. A svi se nešto pozivaju na srpstvo i Miloša Obilića. Iskopali su sve junake pokosovskog ciklusa “, rekao je Knežević.

Gostujući u emisiji “Klub A plus” Knežević je kazao da je tokom posjete prije par nedjelja Božoviću u Spužu razgovarao sa njim o situaciji u Budvi.

“Ta posjeta je izazvala znatiželju, ali ja sam ga posjećivao i ranije, naravno uz odobrenje suda. Kad smo se zadnji put vidjeli saopštio sam mu da ukoliko grupacija koju vezuju za njega napravi koaliciju sa DPS-om, može da zaboravi na nas i kao prijatelje i kao partnere u politici”, kazao je Knežević.

Knežević je kazao da je imao pravo da to saopšti Božoviću jer su ga, kako je naveo, ” i on i šef parlamenta Andrija Mandić branili pred šefom SPO-a Predragom Šukovićem i vrhovnim državnim tužiocem Vladimirom Novovićem kad je uhapšen”.

“Iz punih usta to govorim, jer Božovića niko nije branio osim nas otkako je počeo taj istražni proces. Branili smo ga i na Odboru za bezbjednost i u Skupštini”, tvrdi Knežević.

Lider DNP-a smatra da mu je totalno neprihvatljivo da grupacija okupljena oko Božovića pravi koaliciju sa DPS-om u Budvi.

“Predsjednik te partije Danijel Živković nam je govorio za Božovića da je narko trafikant, da je prevazišao Zvicera i da je jedan od najvećih narko dilera na svijetu”, tvrdi Knežević.

Continue Reading

Politika

Poslanički klub PES: Sporazumom umjesto blokiranja, ubrzati dinamiku rada Skupštine

Poslaničkom klubu PES-a je neprihvatljivo uslovljavanje iz predloženog Sporazuma opozicije, da se nakon više od mjesec dana blokade, sada dodatno uspori dinamika rada Skupštine.

Kako su saopštili PES-a, sporazumom opozicije i parlamentarne većine umjesto blokiranja, treba ubrzati dinamiku rada parlamenta.

Opozicija traži od Mandića da blokira rad Parlamenta Crne Gore

“Postoji ambiciozan i realan plan da se osim zakona kojim se unapređuje životni standard, dinamičnim radom Skupštine usvoje i brojni zakoni koji bi omogućili da se do kraja 2026. godine zatvore sva pregovaračka poglavlja. Neophodno je da zbog dogovorenog plana sa Evropskom komisijom, pristupimo usvajanju zakona za zatvaranje poglavlja tokom poljskog predsjedavanja Savjetom EU do juna ove godine. Uz to, usporovanje zakonodavnih aktivnosti potpuno bi blokiralo povlačenje novca iz evropskog Plana rasta EU, za koji je neophodno realizovati brojne obaveze iz Plana rasta, kroz aktivnosti u Skupštini”, dodaju u saopštenju.

Takođe, dodaju. Skupština već preuzima konkretne korake u okviru svojih nadležnosti, kako bi što prije imali funkcionalan i Ustavni sud u punom kapacitetu, što je interes domaće i međunarodne javnosti.

“Ohrabrujuće je što opozicija prihvata da se u međuvremenu konsultuje Venecijanska komisija koja bi dala mišljenje u vezi iscenirane krize sa Ustavnim sudom. Pozivamo parlamentarnu opoziciju da se vrati konstruktivnom djelovanju, te da budu svjesni koliko je značajno da parlamentarni rad bude nesmetan i dinamičan”,  zaključuju iz Pokreta Evropa sad.

Continue Reading

Politika

Opozicija traži od Mandića da blokira rad Parlamenta Crne Gore

Opozicione stranke u Skupštini Crne Gore zatražile su danas hitan prekid svih parlamentarnih aktivnosti dok se ne dobije mišljenje Venecijanske komisije o aktuelnim političkim i institucionalnim pitanjima.

Na konferenciji za medije, poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić predstavio je prijedlog sporazuma koji bi, prema opoziciji, trebalo da doprinese prevazilaženju duboke političke krize u zemlji.

Nikolić je naglasio da sporazum podrazumijeva: zaustavljanje zakonodavne procedure do dostavljanja zvaničnog mišljenja Venecijanske komisije, obustavu rada parlamenta, odnosno nesazivanje sjednica Skupštine u istom periodu, sprovođenje svih neophodnih koraka za implementaciju evropskih standarda isključivo u skladu sa preporukama međunarodnih tijela, obavezu parlamentarnih stranaka da ispune ključna mjerila na putu ka evropskim integracijama.

Međutim, prema njegovim riječima, ova inicijativa je blokirana od strane predsjednika Skupštine Andrije Mandića.

“Predsjednik Skupštine je svojim postupcima zaustavio proces koji bi Crnu Goru približio rješenju političke krize i evropskim integracijama”, poručio je Nikolić.

On je optužio Mandića da izbjegava dijalog iz straha od političkih posljedica.

“Mandić strepi od susreta premijera Milojka Spajića sa predstavnicima zemalja Kvinte, jer smatra da bi takvi razgovori mogli dovesti do njegovog odstranjivanja iz parlamentarne većine”, rekao je Nikolić.

Dodao je i da je jučerašnja mjera predsjednika Skupštine, kojom je opoziciji ograničeno djelovanje u plenumu, “akt očajnika koji se suočava sa sopstvenim političkim strahovima”.

Opozicija je takođe optužila aktuelnu vlast da nema iskren interes da Crna Gora postane članica Evropske unije. “Provociranjem incidenata i izbjegavanjem institucionalnog dijaloga, vlast jasno pokazuje da joj evropska perspektiva nije prioritet”, zaključio je Nikolić.

Očekuje se da će se rasprava o daljim koracima nastaviti u narednim danima, dok politička scena Crne Gore ostaje duboko podijeljena uoči ključnih odluka o budućnosti evropskog puta zemlje.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto