Hronika
Policija ne zna gdje je optuženi za ubistvo Saše Klikovca

Završne riječi u predmetu za ubistvo Saše Klikovca juče su u podgoričkom Višem sudu treći put odložene zbog nedolaska optuženog Miloša Markovića.
Sudija Zoran Radović je saopštio da je policija u više navrata tražila Markovića na adresi stanovanja, ali da ga nije zatekla zbog čega je naložio da se za ovim optuženim raspiše potjernica.
Pobjeda podsjeća da je Marković zajedno sa Markom Šukovićem 21. januara napustio Istražni zatvor u Spužu nakon isteka tri godine od podizanja optužnice, uz mjeru kontrole elektronskim nadzorom izrečenu po odredbama Zakonika o krivičnom postupku iz 2009. godine.
Sudija Radović je konstatovao da je slučaj sa Milošem Markovićem pokazao nedostatke sistema jer od 2009. godine nijesu stvoreni tehnički uslovi za sprovođenje mjere kontrole elektronskim nadzorom.
“MUP od 2009. nema te „nanogice“ već ih ima Ministarstvo pravde, koje ih koristi za izvršenje kazne u kućnim uslovima. Nakon što je Marković pušten na slobodu, Uprava policije nije sprovela izrečenu mjeru nadzora onako kako je donesena. Stara ili nova vlast, ne znam ko je kriv. Porazno je da saznajemo da nemamo te „nanogice“,” kazao je sudija Zoran Radović. On je naveo da je krivično vijeće kome predsjedava uložilo veliki napor da se okonča ovaj sudski proces prije isteka roka od tri godine.
Na dan davanja završnih riječi, okrivljeni Šuković tražio je branioca po izboru, što mu je omogućeno. Rješenjem suda od 21. januara 2024, ukinut je pritvor
Šukoviću i Markoviću nakon isteka tri godine od podizanja optužnice, uz kontrolu elektronskim nadzorom – podsjetio je sudija Radović. On je prethodno saopštio da je Uprava policije dopisom od 26. februara Viši sud obavijestila da policijski službenici nijesu uspjeli da pronađu okrivljenog Markovića na adresi stanovanja.
“Policijski službenici su 27. februara 2024. godine oko 17 časova obišli adresu gdje stanuje okrivljeni. U kući su zatekli njegovu majku Nadu, koja im je rekla da je ujutro izašao iz kuće sa drugom, te da sa sobom nema mobilni telefon – pročitao je sudija Radović dopis policije i dodao da Markovića nijesu našli u kući ni 28. februara. Odjeljenje bezbjednosti Podgorica – Odsjek za potražnu djelatnost, 6. marta je obavijestilo sud da se Marković nije javio u stanici policije ni 1. marta kada je po uputstvu trebalo da se javi u podgoričkom Centru bezbjednosti.
U nastavku ročišta advokat Damir Lekić obavijestio je krivično vijeće da je njegovom branjeniku Predragu Vukadinoviću iz kaznene evidencije izbrisana osuda Višeg suda u Podgorici od 30. januara 2019. godine na kaznu zatvora od 10 mjeseci. Osuda je iz kaznene evidencije izbrisana na zahtjev advokata Lekića koji ga je Višem sudu podnio 15. decembra prošle godine. – Imajući u vidu činjenicu da je osuđeni Vukadinović kaznu zatvora u trajanju od 10 mjeseci izrečenu pravosnažnom presudom Višeg suda u Podgorici izdržavao u vremenskom periodu od 5. aprila 2018. do 2. februara 2019. godine, vijeće nalazi da su u konkretnom slučaju, budući da je proteklo pet godina od dana kada je osuđeni izdržao kaznu zatvora, a u kom roku nije počinio neko drugo krivično djelo, ispunjeni uslovi da se osuđenom Predragu Vukadinoviću navedena osuda po presudi Višeg suda, pravosnažna 30. januara 2019. godine, briše iz kaznene evidencije”, navodi se u rješenju Višeg suda.
Pored Markovića i Šukovića, ovom optužnicom obuhvaćeni su i Ivan Milačić (28) i Predrag Vukadinović (23).
Prema optužnici SDT-a, ovu kriminalnu organizaciju formirao je pokojni Alan Kožar po čijem nalogu je Marković 18. jula 2020. godine, ukradenim „golfom 3“, kojim je upravljao Šuković, došao ispred restorana „Kod Crnogorca“ i sa zadnjeg sjedišta „na podmukao način i uz prethodno obećanu nagradu u iznosu od 20.000 eura pucao na Klikovca“.
Na Klikovca je pucano dok se nalazio za volanom svog automobila „citroen C3“. Istraga navodi da je Milačić bio zadužen za praćenje žrtve i nabavku opreme, maski i oružja, koje je nakon zločina zakopao zajedno sa Šukovićem u zaseoku Poljice. Tada su iskopani karabin sa optičkim nišanom i četiri metka, automatska puška M-70, sa dva okvira, pištolj marke „para“ i veća količina municije.
“Zadatak Vukadinovića je bio da pruža logističku podršku izvršiocima krivičnog djela, obezbjeđuje novac za rentiranje štek stanova “, navodi SDT.
Pokojni Klikovac se u policijskim evidencijama vodio kao bezbjednosno interesantno lice.
Advokatica: Mjera kontrole elektronskim nadzorom je mrtvo slovo na papiru
Advokatica Maja Turković, branilac optuženog Marka Šukovića, kazala je da Uprava policije nema tehničkih uslova za sprovođenje mjere elektronskog nadzora.
“Uprava policije nema uređaje za elektronski nadzor i nema mogućnost takvog vida kontrole lica kojem je sud u krivičnom postupku izrekao alternativne mjere uz elektronski nadzor zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da bi okrivljeni mogao pobjeći u slučaju kada se brani sa slobode. U konačnom, to znači da su ove mjere samo mrtvo slovo na papiru “, kazala je advokatica Turković.
Ona je istakla da je krivično vijeće koje vodi postupak protiv optuženih za ubistvo Saše Klikovca preduzelo sve zakonske mjere i korake kako bi se obezbijedilo prisustvo okrivljenog na glavnom pretresu.
“Međutim, odgovornost ne snosi sam okrivljeni već isključivo država s obzirom na to da Upravi policije nije obezbijedila osnovne tehničke uslove, odnosno, elektronski nadzor u cilju adekvatnog sprovođenja i kontrole ovih mjera”, zaključila je advokatica Turković.
Hronika
Uhapšen Zećanin: Osumnjičen za lažno prijavljivanje ubistva, pa napao policajca

Policija je u ponedjeljak kasno uveče uhapsila 21-godišnjeg mladića iz Zete, P.V, zbog sumnje da je lažno prijavio ubistvo i fizički napao policijskog službenika. Incident se dogodio 30. juna oko 23 časa, kada je mladić pozvao dežurnu službu Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i tvrdio da je ubio svog očuha, D.M, zadavši mu više uboda nožem.
Na prijavljenu adresu odmah je upućena policijska patrola, koja je zatekla D.M. živog i bez ikakvih povreda. Nakon toga, policija je locirala P.V. u blizini njegove kuće, ali je on odbio da postupi po naređenju policijskih službenika. Umjesto toga, fizički je nasrnuo na jednog policajca, udarivši ga pesnicom u glavu, a zatim pokušao da pobjegne.
Ubrzo nakon toga, policija je pronašla osumnjičenog skrivenog u jednom objektu, gdje je ponovo pružio otpor, pokušavajući da napadne policajce. Ipak, stavljen je pod kontrolu i priveden u prostorije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica.
Alkotestiranjem i toksikološkom analizom utvrđeno je da je P.V. bio pod dejstvom alkohola i više vrsta narkotika, uključujući kokain, marihuanu i benzodiazepine.
“Po nalogu nadležnog tužioca, P.V. je lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivična djela lažno prijavljivanje i napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti”, saopštila je policija.
Hronika
UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Ostavila poruku pre nego što je pojurila ka hramu?!

Skrolujemo. Vidimo naslov: „UZNEMIRUJUĆI VIDEO“ – velikim slovima, često podebljan, često uokviren crvenim. Zastanemo. Srce nam na trenutak preskoči. Ne znamo da li želimo da vidimo – ali znamo da moramo. Kliknemo. Gledamo. Prestravljeni, zgroženi, ljuti, povređeni, ogorčeni – i ne prestajemo. Šerujemo. Komentarišemo. Onda zaboravimo… sve do sledećeg naslova: „UZNEMIRUJUĆI VIDEO“.
Ovaj obrazac nije slučajan. Niti je nov. Ali je danas besramno prisutan i agresivan. U društvu koje komunicira vizuelno i reaguje impulsno, mediji su naučili da je tragedija najbrže oruđe za privlačenje pažnje. Šok prodaje. Patnja skuplja preglede. Krvava stvarnost postaje valuta.
Važno je da ne upadnemo u zamku pojednostavljivanja. Nisu samo „mediji krivi“. Nismo ni mi samo žrtve. Ovo je odnos međusobne zavisnosti. Mediji objavljuju ono što publika najviše konzumira. Publika klikće ono što je najvidljivije, najintenzivnije, najemotivnije. Svi učestvujemo u ovom lancu, svi ga podgrevamo.
Kao što reality programi opstaju jer imaju gledaoce, tako i uznemirujući snimci postaju redovan sadržaj zato što na njih klikćemo. Kada platforma vidi da video nasilja ima milionske preglede, algoritam ga pogura još više. Mediji se utrkuju da objave prvi – ne da bi informisali, već da bi kapitalizovali šok.
Postavlja se pitanje: gde je granica između informisanja i eksploatacije bola? Da li zaista moramo videti trenutak kada neko gubi život da bismo razumeli ozbiljnost situacije? Da li možemo verovati medijima koji tragediju objavljuju bez konteksta, bez upozorenja, često i bez poštovanja prema žrtvi?
U mnogim zemljama etički kodeksi novinarstva propisuju da se nasilni sadržaji ne objavljuju bez opravdanog razloga i da se uvek mora voditi računa o dostojanstvu žrtava i njihovih porodica. Ipak, u praksi, klik je postao važniji od kodeksa.
Psiholozi kažu da nas ovakvi snimci privlače iz više razloga: osećaj kontrole („bar meni se to nije desilo“), identifikacija („to je moglo biti moje dete“), pa čak i podsvesna fascinacija smrću – ne kao želja, već kao suočavanje sa sopstvenom prolaznošću.
Takođe, u digitalnoj kulturi FOMO (fear of missing out), imamo osećaj da moramo da znamo sve, da ništa ne propustimo. „Jesam li video taj snimak?“ postaje društveni indikator. Ako nisi gledao – nisi učestvovao. Ako nisi šerovao – nisi ni reagovao.
Ne radi se o zabrani gledanja. Ne radi se ni o moralnom osuđivanju. Radi se o svesnosti. O pitanju koje svako treba sebi da postavi: zašto klikćem na ovo? šta time dobijam? kome to koristi?
Ako počnemo da biramo drugačije, možda će i mediji početi da objavljuju drugačije. Klik nije samo refleks. Klik je odluka. A svaka odluka nosi posledicu – u ovom slučaju, možda i dalju normalizaciju nasilja kao zabave.
Hronika
Više osoba povrijeđeno ispred hrama, žena uletjela automobilom

Dvije osobe primljene su u Klinički centar nakon što su povrijeđene ispred hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici.
Policija je uhapsila J.R(44) za koju se sumnja da je automobilom citroen C4 PG KT765 udarila ženu i maloljetnu djevojku na platou ispred ulaza u hram.
U toku su konsultacije na relaciji Osnovno državno tužilaštvo – Više državno tužilaštvo čija je nadležnost.
“Ženska osoba upravljala je vozilom koje je polomilo ulaznu rampu parkinga kod Hrama. Ovom prilikom dva pješaka su zadobila povrede”, rečeno u Upravi policije.
“Oko 21.30 časova policiji je prijavljeno da je jedna osoba vozilom polomila ulaznu rampu parkinga kod hrama u Podgorici.
Očevici događaja ispričali su da je žena automobilom prvo probila rampu na parkingu, a potom uletjela na plato i udarila pješake.
Ovom prilikom dva pješaka su zadobila povrede”, saopšteno je Portalu iz policije.
Na društvenim mrežama kruže priče očevidaca, kako se vjeruje, prvi incident napravila u Moskovskoj ulici.
Nakon toga ona je automobiliom došla ispred hrama i probila rampu parkinga.
Zatim se vratila i napravila automobilom nekoliko krugova uličicama oko Bloka 5.
Za to vrijeme ljudi su pozivali policiju da prijave slučaj.
Radonjić je nakon toga automobilom opet probila rampu na ulazu na parking i obrela se ispred hrama gdje je udarila dvije osobe.
-
Hronika2 дана ranije
UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Ostavila poruku pre nego što je pojurila ka hramu?!
-
Zeta2 дана ranije
DPS Zeta: Službena su bila veći prioritet od vatrogasnih vozila
-
Sport2 дана ranije
Igračice i trener RK Zeta dio reprezentativnih selekcija ovog ljeta
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Zeta prednjači po broju domaćinstava sa tri do pet članova
-
Hronika3 дана ranije
Više osoba povrijeđeno ispred hrama, žena uletjela automobilom
-
Hronika22 сата ranije
Uhapšen Zećanin: Osumnjičen za lažno prijavljivanje ubistva, pa napao policajca
-
Sport2 дана ranije
Damir Ljuljanović novi čuvar mreže Zećana
-
Hronika4 дана ranije
Požari na više lokacija u Zeti