Politika
Knežević: Sa Spajićem nismo razgovarali ni formalno ni neformalno

Spremni smo da razgovaramo sa Pokretom Evropa sad, kao listom koja je dobila najviše glasova, ali uz puno poštovanje demokratskih standarda i principa, a to znači – ne tražimo ništa što nam ne pripada, ali i ne pristajemo ni na manje od onog što smo dobili na izborima, rekao je Milan Knežević, nosilac liste „Za budućnost Crne Gore“ za „Dan“.
“Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ se još 11. juna, nakon preliminarne objave rezultata, jasno odredila prema potencijalnim koalicionim partnerima, ali i bilo kakvom pokušaju ideološkog i nacionalnog prevaspitavanja kakve smo imali prilike da vidimo nakon 30. avgusta. Još jednom želim potencirati da nema stabilne vlade bez učešća koalicije „Za budućnost Crne Gore“ u njoj, i da bi Vlada koja nije formirana na suštinskoj volji građana trajala najduže pola godine”, rekao je Knežević.
Knežević ističe da do sada nijesu vodili ni formalne ni neformalne pregovore sa Pokretom Evropa sad.
“Dosad nismo vodili ni formalne ni neformalne pregovore sa PES-om, ali ono što mogu garantovati jeste da nećemo pregovarati sa ambasadama niti neformalnim centrima moći u Crnoj Gori i van nje. Podrška koju smo dobili od građana je naš najveći kapital, odgovornost i obaveza koju ne želimo ni na jedan način da obezvrijedimo”,kazao je Knežević.
Istakao je da je na ovim izborima projekcija bila da koalicija „Za budućnost Crne Gore“ osvoji ispod deset odsto podrške glasača, a da tzv. centristički blok sa manjinama dobije dvije trećine podrške u parlamentu.
Zvanični pregovori nakon konačnih rezultata
Kako je za „Dan“ potvrđeno, nezvanični pregovori oko formiranja vlade su počeli. I Bošnjačka stranka i Demokrate su zainteresovani za mjesto predsjednika Skupštine, dok će mandatar, to jeste premijer najvjerovatnije biti lider pokreta Evropa sad Milojko Spajić.
Lider Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić kazao je nakon izbora da neće pregovarati s Demokratskom partijom socijalista i Građanskim pokretom (GP) URA, a da je otvoren za razgovor sa koalicijom „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG). On je rekao i da su njegovom pokretu, koji je dobio najviše glasova na izborima, Demokrate i partije manje brojnih naroda prioritetni partneri. Iako su nezvanični u toku, zvanični pregovori neće početi dok se ne proglase konačni rezultati izbora.
Državna izborna komisija (DIK) saopštila je prije tri dana da se nijesu stekli zakonski uslovi za proglašenje konačnih rezultata parlamentarnih izbora održanih 11. juna, jer još traju rokovi za izjavljivanje prigovora DIK-u i žalbi Ustavnom sudu.
“Pošto se taj scenario nije realizovao, na žalost mnogih u Crnoj Gori i djelovima međunarodne zajednice, sad je više nego jasno da rezultati izbora pokazuju da može svako sa svakim i niko ni sa kim. Mi smo jasno saopštili da smo spremni da razgovaramo sa PES-om kao listom koja je dobila najviše glasova, ali uz puno poštovanje demokratskih standarda i principa. A to znači, ne tražimo ništa što nam ne pripada, ali i ne pristajemo ni na manje od onog što smo dobili na izborima. Prošlo je vrijeme kad su se nad našom koalicijom sprovodili eksperimenti i ustanovljavala nova pravila mimo demokratskih standarda i principa poznatih u Evropi i svijetu. Zato i mogu da poručim da smo spremni da odgovorimo na svaki postizborni scenario, ali svi treba da znaju, ako dosad nisu shvatili, da bez naše koalicije nema stabilne vlade”, kazao je Knežević.
Politika
Vlast se ne odriče službenih putovanja, radi veće socijale

Glasovima 50 poslanika vladajuće koalicije usvojen je rebalans budžeta. Izmjene zakona o budžetu, koje su tehničke prirode i koje neće dovesti do promjene budžetskog rezultata, predložene su u cilju tehničkog usaglašavanja, usljed donošenja i primjene nove uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, odnosno formiranja novog resora Ministarstva javne uprave i spajanja u jedan resor energetike i rudarstva.
Rebalans budžeta će stupiti na snagu dan nakon dana objavljivanja u Službenom listu.
Predlogom zakona, primici u iznosu od 4,03 milijarde eura raspoređuju se na tekući budžet 1,5 milijardi eura, fondove 1,3 milijarde, kapitalni budžet 280 miliona, budžetsku rezervu 43 miliona i transakcije finansiranja 890 miliona. U odnosu na prvobitni zakon, došlo je do uvećanja ukupnog budžeta za svega sedam eura, usljed potrebe otvaranja pojedinih budžetskih pozicija neophodnih za adekvatnu evidenciju izdataka. U strukturi je došlo do uvećanja tekućeg budžeta za 409 hiljada eura. Za isti iznos umanjena su sredstva tekuće rezerve, dok su kapitalni i budžet državnih fondova, kao i transakcije finansiranja, ostali nepromijenjeni.
Sastavni dio budžeta nisu postali amandmani SD-a, koje je juče obrazlagao na Odboru za ekonomiju, a potom i na plenumu Boris Mugoša (SD). Opoziciona partija je predložila četiri amandmana, kojima bi se za ukupno 5,5 miliona umanjila službena putovanja, reprezentacija, konsultantske usluge, advokatske usluge i ugovori o djelu, zarad povećanja materijalnog obezbjeđenja, unapređenja konkurentnosti privrede, ostalih prava iz oblasti socijalne zaštite, direktnog otvaranja radnih mjesta i podsticaja za zapošljavanje nezaposlenih lica. Preciznije, predložili su da se smanje izdaci za službena putovanja za milion, reprezentacije za pola miliona, konsultantskih usluga za dva miliona, advokatske usluge i za ugovore o djelu po milion.
Amandmane na Odboru za ekonomiju nije prihvatio pomoćnik ministra finansija za budžet Bojan Paunović, njih nije podržala ni većina članova Odbora, kao ni većina poslanika vladajuće koalicije. Paunović je kazao da se ne mogu smanjiti izdvajnja za pomenute stavke, jer su ona već uračunata u planirane aktivnosti državnih funkcionera i državnih službi.
Poslanici vladajuće koalicije nisu imali sluha za smanjenje izdataka za beneficije funkcionera, na račun uvećanja socijalnih davanja i otvaranja novih radnih mjesta, ali jesu za zaključak uz rebalans koji je predložio Dejan Đurović (NSD). Đurovićev zaključak kojim se 50 hiljada iz sredstava budžetske rezerve daje za finansiranje rada Naučne ustanove Institut za srpsku kulturu Nikšić, podržala je većina poslanika, iako Paunović na Odboru nije podržao zaključak. Na Odboru zaključak nije podržala ni većina poslanika.
Poslanici vladajuće većine usvojili su i zaključak poslanika BS-a da se iz budžetske rezerve izdvoji 50 hiljada za podršku programu DENEYAP Fondacije T3 u saradnji sa opštinom Ulcinj.
Izvor: Dan
Politika
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena

Socijalistička narodna partija Crne Gore pozdravlja odluku da se svi lokalni izbori u Crnoj Gori održe u jednom danu, 13. juna 2027. godine, jer se radi o još jednom važnom koraku ka jačanju političke stabilnosti i funkcionalnosti izbornog procesa, kazao je poslanik SNP CG Bogdan Božović.
Ovo je bila jedna od naših ključnih programskih odrednica i višegodišnja inicijativa za koju smo se dosljedno zalagali, i danas možemo reći da je još jedan cilj naše politike ispunjen, naveo je Božović.
“Zajednički datum lokalnih izbora doprinosi racionalizaciji troškova, većoj izlaznosti građana, boljoj kontroli izbornog procesa i smanjenju političkih tenzija koje su često potpirivane parcijalnim, razvučenim izbornim ciklusima. Ova promjena nije samo tehničko, već i suštinsko demokratsko unapređenje, koje donosi konkretnu korist svim građanima”, ističe Božović.
Nakon što su, kako je kazao, u prethodnom periodu realizovane dvije velike tačke iz našeg političkog programa – sprovođenje popisa stanovništva i potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom – ova odluka predstavlja treći važan uspjeh koji potvrđuje našu posvećenost datim obećanjima.
“Građani Crne Gore mogu biti sigurni da SNP ostaje dosljedan svojim principima i obećanjima. Ne mijenjamo stavove zarad političkih poena, već istrajno radimo na ostvarivanju onoga za šta smo se obavezali pred našim narodom”, poručuje Božović.
Politika
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.

Prema načelnom dogovoru parlamentarne većine i opozicije, 13. juna 2027. godine bili bi održani objedinjeni lokalni izbori
Time bi se ispunila preporuka Evropske unije (EU) da se lokalni izbori održavaju u jednom danu.
Pošto je to termin redovnih parlamentarnih izbora, planirano je da tada budu održani i parlamentarni izbori zajedno sa lokalnim.
Ovaj dogovor tek treba da bude politički ozvaničen, saopšteno je Portalu RTCG.
Podsjetimo, parlamentarna većina i opozicija načelno su dogovorili da svi lokalni izbori u državi budu održani u jednom danu 2027. godine, te ostaje još da se utvrdi precizno kada u toku te godine.
Osim toga, razmatraće se i opcija da se istog dana kada se budu održavali lokalni, održe i parlamentarni izbori, ukoliko politički uslovi to dozvole, s obzirom da je 2027. godina redovan termin njihovog održavanja. O tome će se, kako se očekuje, razgovarati u okviru nastavka rada na izbornoj reformi.
-
Politika2 дана ranije
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.
-
Događaji4 дана ranije
Poetsko veče u Zeti: Dušanka Klikovac predstavlja zbirku „Maslačak na krovu“
-
Politika3 дана ranije
Pejović: Vrijeme je za pravosuđe koje štiti građane, a ne kriminalce
-
Politika3 дана ranije
Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo hitan veting u pravosuđu
-
Bilbord2 дана ranije
Kao da si poručio nešto online – samo što ovdje stižu bonusi!
-
Hronika26 минута ranije
Veliki požar na Ćemovskom polju (VIDEO)
-
Politika2 дана ranije
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena
-
Politika17 сати ranije
Vlast se ne odriče službenih putovanja, radi veće socijale