Connect with us

Politika

Za Ustavni sud ni “euro po euro” nije bio sporan, 15 miliona niko nije vratio

Oni koji se danas najbučnije predstavljaju kao branioci Ustava Crne Gore, godinama su ga tokom svoje vladavine otvoreno kršili, dok se sam Ustavni sud kod znatnog dijela građana jako dugo percipira kao politički, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

Iz ASP kažu da je paradoksalna situacija da „slovo“ o poštovanju prava, Ustava i zakona danas pokušavaju da drže oni koji su, kako su naveli, daleko od najpozvanijih za to, jer tokom decenijskih upravljanja državom nijesu stvorili institucije, već su ih, kako kaže, gazili „političkom čizmom“, pa danas imamo značajno urušen ukupni državni sistem, uključujući i pravosudni.

Oni su kazali da su urušene institucije istovremeno i poraz svih nas, građana ove države, jer “zemlja ni danas ne uspijeva da izađe iz političkih rovova, a „(ne) tajanstvena ruka politike“ i dalje povlači brojne konce u zemlji”, umjesto da institucijama upravljaju profesionalci, koji, kaže, neće dozvoljavati upliv politike.

“Ipak, građane ne treba podsjećati na brojne sporne odluke, koje su se našle pred Ustavnim sudom i oglašavane su neustavnim, ili one koje je on donosio i nije ih oglasio neustavnim, a značajan dio pravne struke je smatrao da jesu bile neustavne. Mnoge takve odluke građani su plaćali iz svojih džepova. Tako je godine 2015. tadašnja DPS vlast donijela uredbu za maloprodajne naftne derivate u koju je kao jedan od elemenata za obračun tada uključila naknadu za izgradnju autoputa i reprezentativnog sporta od 0,7 eura”,   saopštila je za RTCG Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu.

Uredba je, kaže ona, nedugo potom bila proglašena neustavnom od Ustavnog suda (nakon inicijative tadašnjih opozicionih poslanika), ali je do tog časa protivpravno građanstvu i privredi uzeto oko deset miliona eura.

“Nije poznato da je ikada bar postavljeno pitanje bilo čije odgovornosti zbog milionske štete za građane i privredu, koja nikada nije mogla da im bude vraćena. Građani dobro pamte i da je 2012. godine Ustavni sud presudio da je indikativni Zakon o taksama ustavan. Tim zakonom, ograničenog vremenskog trajanja, tadašnja DPS vlast je iz džepova građana i privrede za takse za brojila, mobilne telefone… uzela preko 15 miliona eura. Brojna pravna i stručna javnost smatrala je tu odluku Ustavnog suda krajnje kontroverznom i donijetom za potrebe tadašnje Vlade”, ističe Mrdović.

Poručuje da je građanima potrebna pravda i da Ustavni sud bude brana za Ustav i zakone, a ne da ga “dobar dio građana doživljava kao politički sud”.

“Sve dok Ustavni sud (i ne samo on) stvarno ne postane “hram pravde” za sve, građani će imati pravo da sumnjaju. Stoga se stiče utisak da je zahtjev opozicije za vraćanjem sudijice Đuranović, koja je nesporno po Ustavu ispunila uslove za penzionisanje i koja je javno obznanila privrženost DPS-u, prevashodno zahtjev za vraćanjem DPS sudije”, zaključuje Mrdović.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Spajić: Crna Gora skinula sa sebe višedecenijsku sramotu da smo švercerska država

Crna Gora je najzad skinula sa sebe višedecenijsku sramotu i ljagu da smo švercerska država, poručio je premijer Milojko Spajić.

“Priznanje od prestižnih organizacija kao što su Blumberg i Svjetska zdravstvena organizacija su potvrda da Crna Gora konačno ide u pravom smjeru”,  izjavio je Spajić.

Ukazao je da se povećanje penzija i plata ne plaća iz zaduženja, već se realizuje, između ostalog, zahvaljujući borbi protiv nelegalne trgovine duvanom.

“Umjesto u džepove pojedinaca, uvođenjem tržišta u legalne tokove, novac od prodaje duvanskih proizvoda ide na račune svih građana. To donosi bolji standard i zato ćemo ostati dosljedni nultoj toleranciji na šverc cigareta”, rekao je Spajić.

Continue Reading

Politika

Knežević: Nužda nas je natjerala da sarađujemo sa Spajićem

milan knežević zeta

Premijer Milojko Spajić bi sigurno bio mnogo srećniji da Demokratska narodna partija (DNP) nije dio Vlade Crne Gore, smatra lider DNP-a Milan Knežević.

“Vjerovatno bih i ja bio srećniji da ne pravim koaliciju sa njim. Ali, ono što je izvjesno – nužda je natjerala i njega i mene da budemo zajedno. Je li velika ili mala nužda, neka građani procijene”, kazao je Knežević u svom stilu gostujući na Adria TV.

Ipak, kako navodi, ne namjerava da napusti Vladu Crne Gore jer će nakon toga, tvrdi, odmah ući predstavnici DPS-a.

“Oni samo čekaju priliku. Danijelu Živkoviću su oči kao leopardu kad vreba plijen. Samo čeka da uleti u koalicioni prostor”, rekao je Knežević u emisiji “Klub Aplus”.

Knežević ukazuje da DNP sa svoja četiri poslanika i dva ministra nije povukla nijedan antifašistički, antiideološki i antiprogramski potez.

“Sad sva moja braća Srbi i Crnogorci mene kritikuju što sam dio većine, a glasali su Spajića. Ja sam dio većine sa četiri poslanika u Skupštini i dva ministra. Malo rukah, a malena snaga”, poručuje Knežević.

Na konstataciju voditeljke da se većina sjednica održava na Whatsapp grupama, Knežević je odgovorio “da to znači da je internet odličan”.

“Treba pohvaliti te provajdere. Svaka im čast na tome. O tome kako se donose odluke na Vladi, to treba pitati Spajića”, kazao je Knežević.

Lider DNP-a se nada da će se Spajić pojaviti na najavljenom premijerskom satu koji je zakazan za 27.jun.

“Eto, pred Vidovdan, jedna simbolika. Neka je živ i zdrav Spajić, ali nemam namjeru da prežim u Karađorđevoj ulici i čekam premijera, pa da ga kidnapujem i dovedem u Skupštinu”, kazao je Knežević.

Slučaj Danila Mandića nije oslabio uticaj ZBCG u parlamentarnoj većini

Upitan za slučaj provođenja bratanca šefa parlamenta Andrije Mandića, Knežević kaže da taj slučaj ni najmanje nije oslabio uticaj koalicije ZBCG u vladajućoj većini.

“Poznat je stav Andrije Mandića da je zakon jednak za sve i da niko nema namjeru da se skriva iza bilo kakve funkcije, niti da abolira. Nadamo se da će tužilaštvo da radi svoj posao”, smatra Knežević.

Tvrdi da se Andrija Mandić se jasno odredio i da nikoga nije štitio.

“Poznajem ga kao čovjeka koji neće štititi nikoga, jer nema namjeru da trguje sa bilo kojim članom svoje porodice. Niti bi bilo ko od nas trgovao, jer da jesmo, ne bismo bili sada u ovoj poziciji”, kazao je Knežević.

Ironično je prokomentarisao kako tužilaštvo vrlo ekspresno radi na slučaju Danila Mandića.

“Ali zato već četvrtu godinu ne saslušavaju Andriju Mandića i mene na navode advokata Tobija Kedmena da su Milo Đukanović, Zoran Pažin i Srđan Darmanović pritiskali Džozefa Asada da nas lažno optuži”, zaključio je Knežević

Continue Reading

Politika

Živković: I DPS bi hapsio svoje funkcionere

danijel živković

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković kazao je da bi do hapšenja nekadašnjih funkcionera došlo i da je DPS ostao na vlasti.

„Niko ne može pobjeći od pravde“, rekao je Živković na TV Vijesti.

Živković dodaje da bi do hapšenja došlo jer se niko ne bi izuzeo od odgovornosti, tužilaštva i sudova.

“Niko ne može pobjeći od pravde. Ne može, zapamtite. Možete imati kako god hoćete političko pokroviteljstvo”, rekao je Živković.

Komnenić je pitao lidera DPS-a da li mu stvara nelagodu to što se puška kojom je ubijen Duško Jovanović dovodi u vezu sa državnom bezbjednošću i to što je njegova prtija bila na vlasti u tom periodu, na šta je on odgovorio da bi volio da se slučaj “danas riješi”.

Zatim je pušten prilog u kome nekadašnji premijer i šef ANB potrvđuje postojanje tzv. Sedme uprave, ali i drugi gdje ga Đukanović negira.

Živković je odgovorio da je njegov prethodnik na čelu DPS-a u raspravi sa Mandićem negirao postojanje Sedme uprave koja je proganjala neistomišljenike.

“Jer da jeste, sigurno tadašnji šef službe, Vukašin Maraš, ne bi dobio visoko priznanje od Sjedinjenih Američkih Država, dakle obavještajne agencije, da je tamo navodno bila organizovana neka kriminalna banda koja bi vršila egzekucije, prebijanja i sve to”, kazao je.

Voditelj je podsjetio na slučaj odbjeglog inspektora Ljuba Milovića, nekadašnjeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića koji je slučajeve “držao u fioci”, Petra Lazovića koji pozajmljuje pare Darku Šariću da bi ih on dao DPS-u.

“Šta bi vi kao nezavisni posmatrač ili čitalac pomislili o toj partiji?”, pitao je.

“Isto ono što bih zaključio iz koje aplikacije o tome kako se jedan klan uključio po nalogu nekog crkvenog velikodostojnika u nabavci kalašnjikova za pripremu odbrane izborne volje građana u susret izborima”, odgovorio je Živković.

On je dodao da sve što je na Skaj prepiskama treba da ispita tužilaštvo.

Živković je podsjetio da su Katnić i drugi tužioci hapsili funkcionere DPS-a.

“Milivoje Katnić je radio za DPS tako što je hapsio funkcionere DPS-a. Tu nešto logički ne stoji”, istakao je.

Komnenić je spomenuo i nekadašnjeg funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, za kog je Živković kazao da ga ne može abolirati niko kad napravi krivično djelo, pa ni stranka.

Voditelj se osvrnuo i na slučajeve uhapšenih Duška Golubovića, Slavka Stojanovića, Jelene Perović… na šta je Živković odgovorio da za sve njih važi pretpostavka nevinosti.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto