fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Snimljena eksploatacija šljunka noću

eksploatacija šljunka noću

Nakon monitoringa dronom i nakon više desetina prijava od odgovornih građana  grupa građanskih aktivista uspjela je da snimi sinoć u 22:58h nelegalnu eksploataciju šljunka na obali Morače. U ovom krivičnom djelu krađe šljunka sa državnih parcela u društvenoj svojini vode, zatekli su bager koji su ranije koristili Maraši kako kopa šljunak i tovari u kamion.

Prošlo je više mjeseci od kako je Vlada na čelu sa Dritanom Abazovićem odlučila da stane na kraj ovoj pljački i devastaciji i time zaštiti izvorište Bolje sestre sa kojeg se napaja vodom crnogorsko primorje.

Akcije policije i ostalih službi nakon što je Abazović preuzeo kordinaciju operativnim timom urodile su plodom i obala Morače je prema našim saznanjima bila mirna sve do predsjedničkih izbora kada su eksploatatori iskoristili zauzetost policije i počeli da rade u večernjim satima. Kako je vrijeme prolazilo sve češće su bile dojave da se vrše kopanja na obali i da pojedine separacije rade u večernjim satima.

Nakon pojačanog monitoringa dronom, ali zbog stražara sa vozilima koje su koristili eksploatatori kao alarm bilo je teško uočiti aktivnosti noću, tj. bivali su često primijećeni, ali i praćeni.

Osim narandžastog bagera Maraša marke DOOSAN i kamiona marke STEYR koje su zatekli na državnoj parceli 2161 KO Grbavci primijetili su da su ovih dana eksploatatori pregrađivali puteve na ovim državnim parcelama i da separacije Maraša prave nove nanose pijeska.

Takođe prije par dana snimljena je mehanizacija ekipe takozvanog Barona Stanića u samom koritu Morače, a prema našim saznanjima oslanja se na zaštitu u Ministarstvu poljoprivrede tj. takozvane dozvole za sanaciju zemljišta koje se nalaze u blizini, te ova dokumentacija koja je izdata od strane jedne službenice otežava Upravi policije procesuiranje istog, a postoji sumnja da uživa dodatnu zaštitu.

Upravu policije je upoznata sa ovim slučajevima i jasno je da činjenica da se eksploatacija vršila na prostoru od preko 3 miliona kvadratnih metara otežava samo hvatanje lica u vršenju ovog krivičnog djela i da je dodatno otežano dokazivanje porijekla samog materijala zbog opstrukcija.

Napominjemo da se na prošloj sjednici Nacinalnog savjeta za borbu protiv visoke korupcije pominjala mogućnost konfiskovanja mašina koje se zateknu u izvršenje ovog djela koje ugrožava nacionalni interes i vodosnabdivanje crnogorskog primorja.

 

 

Izvor: zumiraj.me

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Potpisan Sporazum o saradnji Univerziteta Crne Gore i Centralne banke Crne Gore u oblastima istraživanja i inovacija

vladimir božović

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović i guvernerka Centralne banke Crne Gore dr Irena Radović potpisali su danas, u Rektoratu, Sporazum o saradnji. Ovaj sporazum predstavlja okvir za dugoročnu saradnju, sa fokusom na unapređenje obrazovanja, istraživanja i inovacija u oblastima od ključnog značaja za crnogorsku ekonomiju.

Rektor Božović je ukazao na značaj povezivanja akademske zajednice i vrhovne monetarne institucije u Crnoj Gori i naglasio da saradnja sa CBCG pruža izuzetnu priliku za unapređenje istraživačkih i obrazovnih kapacitete Univerziteta, naročito u oblastima koje su od strateškog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore.

„Ovaj sporazum predstavlja više od formalnog okvira za saradnju – otvara vrata za konkretne projekte i inicijative koje će omogućiti našim studentima i istraživačima da aktivno učestvuju u razvoju novih znanja i rješavanju aktuelnih izazova, posebno u oblastima finanijskih tehnologija i zelene ekonomije“, kazao je Božović.

Guvernerka CBCG je istakla da potpisivanje sporazuma omogućava direktnu razmjenu znanja i inovacija između akademske zajednice i finansijskog sektora.

„Danas više nego ikad, finansijska pismenost i svijest o globalnim ekonomskim tokovima igraju ključnu ulogu u oblikovanju naše budućnosti, te stoga zajedno moramo raditi na obrazovanju novih generacija koje će razumijeti složenost savremenih finansijskih sistema i biti sposobne da aktivno doprinesu razvoju našeg društva kroz inovacije, istraživanja i odgovorno rukovođenje“, kazala je Radović i dodala da će, kroz ovaj sporazum, studenti imati priliku da se neposredno uključe u rad Centralne banke kroz programe stručne prakse i istraživačke projekte.

Uz navedeno, ovim sporazumom se i organizacija međunarodnih konferencija i simpozijuma, te izdavanje naučnih i stručnih publikacija koje će biti od značaja za akademsku zajednicu, ali i široku javnost. Poseban fokus biće na integraciji digitalnih tehnologija u oblasti finansija i ekonomije, te jačanju kapaciteta u obrazovnim programima koji odgovaraju potrebama tržišta rada. Očekuje se da će ova saradnja donijeti brojne benefite, kako na institucionalnom nivou, tako i za širu zajednicu, kroz unapređenje obrazovnog sistema, inovacija u finansijskom sektoru i podršku održivom razvoju Crne Gore.

Continue Reading

Priroda i društvo

Đaković: Kod pet grla u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu

Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković saopštio je da je kod pet grla na dva gazdinstva u Zeti potvrđeno prisustvo antitijela na kju groznicu,ali kaže da se još ne može potvrditi da su krave zaražene.

Đaković je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti kazao da će se to znati nakon dodatnih analiza, ali tvrdi da su mliječni proizvodi bezbjedni.

Continue Reading

Priroda i društvo

Lakić: Kju groznica na dvije farme u Zeti, veterinarska uprava ćuti

Sekretar Udruženja stočara Danilovgrad Vlado Lakić saopštio je Portalu RTCG da se kju groznica pojavila na dvije farme u Zeti, a da Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ćuti o tome. Portal RTCG kontaktirao je i direktora Uprave Vladimira Đakovića ali odgovor nijesmo dobili.

„Testiranjem jednog dijela krava, potvrđeno je prisustvo specifičnih antitijela kju groznice. Veterinarska uprava o tome danima ćuti i ne izlazi u javnost sa tim informacijama. Po zakonu o veterinarstvu dužni su iste te farme staviti pod nadzor i odrediti karantin, uzorkovati krv i mlijeko od svih životinja na gazdinstvu gdje je došlo utvrđivanja prisustva specifičnih antitijela Q groznice. Veterinarska uprava to ne čini iz njima znanih razloga“, kazao je Lakić.

Kaže da je danas o tome razgovarao sa Đakovićem.

„U razgovoru koji sam imao danas sa direktorom Veterinarske uprave Vladimirom Đakovicem isti je odbio da potvrdi zarazu u Zeti, braneći se da on nema tu informaciju. Ove informacije su lako provjerljive, ne samo od navedenih institucija već i od samih farmera na terenu“, tvrdi Lakić.

Portal RTCG pitao je Đakovića da prokomentariše ove informacije, te da li su ta grla stavljena u karantin, ali odgovor nijesmo dobili. Upitali smo ih i kakve su posljedice kju grozncie po stočni fond do sada.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto