Connect with us

Politika

Mandić: Imena novih ministara ćemo imati nakon sjednice stranačkih organa svih partija većine

Andrija mandić

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić kazao je da vjeruje da će nakon današnje sjednice stranačkih organa svih partija većine imati imena novih ministara i da će sjutra imati jednu dobru raspravu i Vladu koja će biti proširena.

Na sjednici Glavnog odbora u Rožajama Bošnjačka stranka će danas odlučiti o mogućem ulasku u Vladu.

Rekonstrukcija Vlade, ulaskom Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije predviđena je koalicionim sporazumom potpisanim prilikom formiranja nove skupštinske većine i nove Vlade krajem oktobra prošle godine. Sporazumom jasno ukazano koji resori treba da pripadnu partijama koje su potpisale taj dokument.

Mogući novi dio saveza na vlasti je i Bošnjačka stranka, koja bi mogla da dobije dva resora – resor dijaspore i socijalnog staranja.

Po ranijim izvještajima, NSD-u prema koalicionom sporazumu treba da pripadne Ministarstvo prosvjete i resori prostornog planiranja i turizma, a DNP-u mjesto potpredsjednika Vlade i ministra saobraćaja.

Nikolić: Parlamentarna većina krši Ustav i Poslovnik Skupštine Crne Gore

Podsjećanja radi, šef Kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić kazao je da je parlamentarna većina odlučila na današnjoj sjednici Kolegijuma predsjednika Skupštine da u susret sjutrašnjoj sjednici prekrši Ustav i Poslovnik, organizujući raspravu o izboru vlade u okviru tačke izbori i imenovanja sa ograničenjem u trajanju rasprave od tri sata, a da poslanicima još uvijek nije dostavljen prijedlog nove strukture vlade, niti imena kandidata za ministre.

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša kazao je da je odluku da sjutra, mimo Poslovnika, sjednica Skupštine Crne Gore počne u 11 sati donijela većina na Kolegijumu bez saglasnosti opozicije.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Srbija prvi put nakon dvije decenije prikuplja podatke o svojim državljanima u Crnoj Gori

Nakon dvije decenije, Republika Srbija pokrenula je proces evidentiranja svojih državljana koji žive u Crnoj Gori, a rok za prijavu ističe 15. juna 2026. godine. Riječ je o projektu koji bi po prvi put trebalo da omogući formiranje sveobuhvatne i ažurne baze državljana Srbije sa prebivalištem ili boravištem u Crnoj Gori.

Prema informacijama organizatora, odziv građana je veoma dobar, a veliki broj državljana Srbije već je izvršio registraciju. Ipak, značajan broj njih i dalje čeka posljednje dane za prijavu, zbog čega organizatori pozivaju zainteresovane da postupak ne odlažu i da se evidentiraju prije isteka roka.

Cilj projekta je uspostavljanje precizne evidencije državljana Srbije u Crnoj Gori kako bi institucije matične države u budućnosti mogle efikasnije da planiraju aktivnosti i pružaju podršku svojim građanima. Evidentiranje bi trebalo da doprinese lakšem ostvarivanju prava iz oblasti socijalne zaštite, bržem pribavljanju ličnih dokumenata, kao i pružanju administrativne i pravne pomoći.

Organizatori ističu da je riječ o važnom koraku u jačanju veza između Srbije i njenih državljana koji žive van granica matične države. Precizni podaci, kako navode, omogućiće nadležnim institucijama da bolje sagledaju potrebe građana i kreiraju programe podrške prilagođene njihovim interesima.

Projekat realizuje Savez udruženja raseljenih, izbjeglih i prognanih u Crnoj Gori u saradnji sa Upravom za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, uz podršku Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori.

Poziv za evidentiranje upućen je svim državljanima Republike Srbije koji žive u Crnoj Gori, bez obzira na mjesto porijekla, starosnu dob, dužinu boravka ili eventualni status raseljenog ili izbjeglog lica.

Prijava se vrši elektronskim putem preko platforme:

www.upisdrzavljana.org

Za registraciju je potrebno priložiti fotografiju pasoša Republike Srbije ili obostrano fotografisanu ličnu kartu Republike Srbije. Za maloljetna lica može se priložiti izvod iz matične knjige rođenih ukoliko ne posjeduju pasoš.

Organizatori još jednom apeluju na sve državljane Srbije u Crnoj Gori da iskoriste preostalih sedam dana i postanu dio evidencije koja predstavlja osnovu za ozbiljniju, organizovaniju i trajniju brigu matične države o svojim građanima.

Continue Reading

Politika

Crna Gora ulazi u požarnu sezonu sa jednim avionom: Da li slijedi novo oslanjanje na pomoć Srbije?

Crna Gora pred ovogodišnju požarnu sezonu ulazi sa samo jednim operativnim avionom za gašenje požara tipa “Air Traktor”, dok bi preostala dva mogla biti osposobljena tek za desetak dana, pokazuju informacije do kojih je došao dnevni list “Dan”.

Iako su avioni za gašenje požara jedan od najvažnijih resursa tokom ljetnjih mjeseci, posebno zbog nepristupačnih i planinskih terena koji dominiraju velikim dijelom države, sistem zaštite i spasavanja ni ove godine ne dočekuje sezonu u punom kapacitetu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova raspolaže sa ukupno tri aviona tipa AT-802, koji mogu ponijeti oko 3.100 litara vode po naletu i poznati su po sposobnosti djelovanja na zahtjevnim terenima. Međutim, trenutno je u funkciji samo jedan avion, što otvara pitanje spremnosti države za eventualne velike požare koji se posljednjih godina sve češće javljaju tokom ljetnjih mjeseci.

Iz MUP-a navode da su problemi višestruki – od komplikovanih tenderskih procedura, preko malog broja ovlašćenih servisa, do nedostatka stručnog kadra i složenosti kvarova na letjelicama.

“Napominjemo da su komplikovane tenderske procedure, mali broj ovlašćenih servisa, ograničen kadrovski potencijal i složenost kvarova ozbiljan izazov u rješavanju ovog pitanja. Ipak, činimo sve da svi naši resursi budu spremni za predstojeću požarnu sezonu”,  saopšteno je iz resora.

U slučaju većih požara, Direktorat za zaštitu i spasavanje oslanja se i na podršku Vojske Crne Gore, čiji helikopteri učestvuju u gašenju požara iz vazduha, ali i na regionalnu saradnju i mehanizme Civilne zaštite Evropske unije.

Podsjećanja radi, tokom prošlog ljeta Crnoj Gori je u pomoć pritekla Srbija, koja je uputila helikopter Kamov nosivosti pet tona, kao i sedam pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ta pomoć bila je značajna u trenucima kada su se vatrene stihije širile na više lokacija širom zemlje.

S obzirom na to da meteorolozi i ove godine najavljuju visoke temperature i povećan rizik od šumskih požara, ostaje da se vidi da li će Crna Gora uspjeti da do početka najkritičnijeg dijela sezone osposobi kompletnu vazdušnu flotu ili će, kao i prethodnih godina, ponovo morati da računa na pomoć susjeda i međunarodnih partnera.

 

Continue Reading

Politika

Vučić priznao da su 87 državljana Srbije, vraćenih iz Tivta, aktivisti SNS-a

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naj pres konferenciji u Tivtu, uoči Samita EU – Zapadni Balkan je kazao da je neko od njegovih saradnike donio ne tako dobru odluku da organizuje ljude koji su željeli da mu naprave bolju atmosferu u Tivtu i da to on nije tražio. Istakao je da osobe koji su sa aerodroma Tivat vraćene u Srbiju nijesu kriminalci i nijesu imali nikakva sredstva kojima bi mogli da izazovu bilo kakav problem, te da su priče o destabilizaciji i hibridnom ratu besmislene.

“Ni na pamet mi ne bi palo da tako nešto organizujem, da jesam danas bi se izvinio domaćinima. Desila se glupost, neko od mojih saradnika je želio da mi napravi bolju atmosferu, a samo mi je napravio problem. Ti ljudi nijesu kod sebe imali nikavo oružje niti bilo šta drugo, da jesu bili bi uhapšeni, a nisu. Oni su došli ovdje da bi omogućili bolje okruženje, iako meni to nije bilo potrebno, jer sam navikao na teško okruženje. Nosili su banere i transparente, a ovo govori o lošem gostoprimstvu”, kazao je Vučić.

Naglasio je da među njima nema kriminalca i da nijesu počinili nijedno krivično djelo, čak im je protivzakonito zabranjen ulaz.

“Od tih putnika nije bilo ni jednog kriminalca. Notorna je laž da je riječ o kriminalcima, riječ je o aktivistima koji su trebali da okače neke banere. Destabilizacija, hibridno ratovanje, to je besmisleno. Sam bih rekao izvinite zbog nelagode, ja sam taj koji će da plati političku cijenu za tako nešto. Neko iz mog okruženja je donio pogrešnu procjenu, ja ću da platim cijenu, ali ko ste vi da iznosite podatke o nekim licima”, kazao je Vučić.

Lazar Šćepanović, direktor Uprave policije, kazao je da je nakon uspješno održanog samita Crna Gora pokazala da posjeduje institucionalne i bezbjednosne kapacitete, profesionalizam i efikasnost potrebne za obezbjeđivanje događaja od međunarodnog značaja.

On je naveo da su lica koja su doputovala čarter letom i sletjela na aerodrom u Tivtu stavljena pod kontrolu radi provjera.

„Uzimajući u obzir da se među 87 lica nalaze navijači, učesnici demonstracija, izvršioci krivičnih djela protiv života i tijela, lica povezana sa krivičnim djelima iz oblasti droga i nasilja, učesnici određenih motociklističkih skupova, u ovom momentu predstavljaju prijetnju po unutrašnju bezbjednost, jer se procjenjuje da bi njihovo prisustvo u južnoj regiji moglo predstavljati prijetnju po političku bezbjednost“, rekao je Šćepanović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto