Connect with us

Politika

Joković: Srpstvo kao vodilja, a ne problem

Pripremio: Vladimir Jovanović

vladimir joković zeta
photo by Vladimir Jovanović

Predsjednik SNP-a i ministar poljoprivrede Crne Gore, Vladimir Joković, na izbornoj konferenciji Opštinskog odbora Zeta, osvrnuo se na ključne globalne, regionalne i unutrašnje političke izazove, ističući značaj evropskog puta Crne Gore, stabilnosti Vlade i položaja srpskog jezika.

Joković je istakao da se globalni poredak brzo mijenja i da odluke moćnih država značajno utiču na male zemlje poput Crne Gore.

„Vidjeli ste kakve nastaju promjene, kad dođe do promjene u najmoćnijoj državi na planeti, sve ono što je nekad bilo i što se mislilo da se nikad neće promijeniti, dođe jedan čovjek pa mijenja sve”, rekao je Joković, aludirajući na geopolitičke potrese koji oblikuju savremeni svijet.

Govoreći o evropskom putu Crne Gore, Joković je izrazio uvjerenje da će država postati punopravna članica Evropske unije do 2028. godine.

„Crna Gora će, budite ubijeđeni, biti prva naredna članica 2026. godine. 25-te ćemo otvoriti najveći dio poglavlja, 26-te godine sve, a 1. januara 2028. godine, ako ne bude ozbiljnijih problema, Crna Gora će postati članica EU“, izjavio je on, dodajući da je to važno za ekonomski razvoj i političku stabilnost zemlje.

U vezi s unutrašnjim prilikama u Crnoj Gori, ocijenio je da Vlada uprkos kritikama funkcioniše stabilno i da se intenzivno radi na infrastrukturnim projektima i povećanju standarda građana.

Posebno se osvrnuo na rat u Ukrajini i njegov uticaj na pravoslavni svijet.

„Vi kao Zećani koji se u velikoj mjeri izjašnjavate kao Srbi i Crnogorci, pravoslavci koji idu u Srpsku pravoslavnu crkvu, govorimo srpskim jezikom, nama je želja da ovaj nesrećni rat u Ukrajini prestane, da se nađe pravedan i trajan mir, jer tamo ipak gine slovenska mladost, pravoslavna mladost i nikome dobra donijeti neće“, poručio je Joković.

Jedna od ključnih tema njegovog govora bila je i status srpskog jezika u Crnoj Gori.

„Ono što nije riješeno i što treba riješiti, jeste, nepravda i nepravo je da jezik kojim najviše građana u Crnoj Gori govori, da ne bude službeni, nego u službenoj upotrebi, a onaj manjinski da bude službeni. To moramo ispraviti,” naglasio je Joković, ocjenjujući da bi političke podjele bile znatno manje kada bi se ova pitanja riješila.

Govoreći o odnosima sa Srbijom i regionalnim izazovima, Joković je naglasio podršku SNP-a zvaničnom Beogradu.

 „Mi podržavamo aktuelnu vlast u Srbiji i nadamo se da ćemo zajedno opet biti ujedinjeni u ujedinjenoj Evropi“, poručio je.

Na kraju, Joković je naglasio da SNP nije samo politička partija, već i politička akademija koja je dala ogroman doprinos političkom životu Crne Gore. Takođe je istakao da bez SNP-a neće biti budućih vlada i da partija ostaje dosljedna svojim principima – očuvanju srpskog identiteta, bliskih odnosa sa Srbijom i napretku Crne Gore ka Evropskoj uniji.

 „Srpstvo treba da bude vodilja, a ne problem“, zaključio je Joković.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

PES: Da li se URA ograđuje od Abazovića zbog njegovih veza sa BIA-om Srbije?

pokret evropa sad

Nakon što je bivši direktor BIA-e Srbije javno saopštio da je Dritan Abazović bio pod režimom kontrole te strane službe, vrijeme je da se ne postavlja pitanje samo njemu – već i partiji koju vodi, saopšteno je iz Pokreta EVropa sad.

Kako navode, Građanski pokret URA duguje odgovore građanima Crne Gore.

„Da li ste znali da je vaš predsjednik partije bio pod uticajem strane bezbjednosne agencije? Da li ste svjesno podržavali političke odluke koje su možda bile usklađene sa interesima druge države, a ne Crne Gore? I najvažnije – da li ćete se sada, kad su ove informacije postale javne, oglasiti i jasno ograditi od njegovih veza sa BIA-om Srbije?“,  pitaju iz PES-a.

Pitaju i da li je rukovodstvo URA-e upoznato sa sastancima koje je Abazović imao sa pripadnicima BIA-e.

„Da li znate da li se ikada sreo sa Markom Parezanovićem iz te službe? Da li vas je, kao partiju, informisao o bilo kakvoj saradnji sa bezbjednosnim strukturama druge države?Ako iz URA-e ne uslijedi hitna i jasna reakcija, onda će se sa punim pravom postaviti pitanje – da li je cijela partija znala i ćutala dok je njen lider djelovao pod uticajem stranih službi“, navode u PES-u.

Crna Gora, kako ističu,nije i ne smije biti platforma za tuđe interese.

„URA mora reći – da li ste uz državu, ili uz one koji su je izdali“, zaključuju u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Nišić: Nezaposlena lica će ubuduće moći da se prijave u evidenciju ZZZCG i elektronskim putem

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić predstavila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

Cilj izmjena i dopuna navedenog zakona je, kako je navela, usvajanje adekvatne pravne osnove za nesmetan proces digitalizacije Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji treba da doprinese bržem i kvalitetnijem pružanju usluga za tržište rada, kako nezaposlenim licima i ostalim tražiocima zaposlenja, tako i poslodavcima.

“Ključne novine izmjena i dopuna pomenutog zakona odnose se na činjenicu da će nezaposlena lica ubuduće moći da se prijave u evidenciju Zavoda za zapošljavanje, osim ličnim dolaskom, i elektronskim putem. Takođe, nezaposlenim licima će biti omogućeno da zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podnose osim neposrednom predajom ili dostavljanjem zahtjeva poštom, i u elektronskom obliku”, navela je, između ostalog, Nišić.

Biće, dodaje, olakšano i poslodavcima tako što će prijavu slobodnih radnih mjesta kao i prijavu o zasnivanju-prestanku radnog odnosa, osim neposrednom predajom, Zavodu za zapošljavanje moći da dostave i elektronskim putem.

Continue Reading

Politika

Spajić potpisao sporazum sa opozicijom

milojko spajić

Predsjednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić i predstavnici opozicije Danijel Živković (DPS), Damir Šehović (Evropski savez) i Adrijan Vuksanović (HGI) potpisali su sporazum kojim su se saglasili da podnesu zahtjev za mišljenje Venecijanskoj komisiji najkasnije sedam dana nakon sporazuma, u vezi sa procedurom konstatovanja prestanka mandata jednoj sutkinji Ustavnog suda.

Sporazum je potpisan na sastanku održanom u prostorijama Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koji je organizovao ambasador Johan Satler.

„Tekst zahtjeva Venecijanskoj komisiji pripremiće po jedan predstavnik vlasti i opozicije, nakon konsultacija. Dogovoreni zahtjev će Venecijanskoj komisiji uputiti Predsjednik Vlade Crne Gore. Strane se saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Do dostavljanja mišljenja Venecijanske komisije, obustaviće se dalja procedura izbora jednog sudije Ustavnog suda po konkursu koji je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore objavio 23.12.2024. godine“,  navode u saopštenju.

Dodaju da nakon potpisivanja ovog sporazuma, strane se obavezuju na normalizaciju političke situacije i ponovno uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine.

„Strane se obavezuju da podrže EU reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u konsultaciji sa institucijama EU, s ciljem završetka pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine. Strane se takođe obavezuju da nastave rad parlamentarnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, s ciljem završetka procesa izborne reforme najkasnije do kraja 2025. godine“,  ističu u saopštenju.

Pored toga, postignuta je saglasnost da se fokus usmjeri na ispunjavanje obaveza iz EU agende, te da se bez prethodno obezbijeđenog opšteg političkog konsenzusa, neće predlagati pitanja koja dijele javnost, kako je to i predviđeno „Barometrom 26“.

Pored ambasadora Satlera i  potpisnika sporazuma, sastanku su prisustvovali predstavnici PES, Boris Pejović i Bojan Božović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto