Predsjednik SNP-a i ministar poljoprivrede Crne Gore, Vladimir Joković, na izbornoj konferenciji Opštinskog odbora Zeta, osvrnuo se na ključne globalne, regionalne i unutrašnje političke izazove, ističući značaj evropskog puta Crne Gore, stabilnosti Vlade i položaja srpskog jezika.
Joković je istakao da se globalni poredak brzo mijenja i da odluke moćnih država značajno utiču na male zemlje poput Crne Gore.
„Vidjeli ste kakve nastaju promjene, kad dođe do promjene u najmoćnijoj državi na planeti, sve ono što je nekad bilo i što se mislilo da se nikad neće promijeniti, dođe jedan čovjek pa mijenja sve”, rekao je Joković, aludirajući na geopolitičke potrese koji oblikuju savremeni svijet.
Govoreći o evropskom putu Crne Gore, Joković je izrazio uvjerenje da će država postati punopravna članica Evropske unije do 2028. godine.
„Crna Gora će, budite ubijeđeni, biti prva naredna članica 2026. godine. 25-te ćemo otvoriti najveći dio poglavlja, 26-te godine sve, a 1. januara 2028. godine, ako ne bude ozbiljnijih problema, Crna Gora će postati članica EU“, izjavio je on, dodajući da je to važno za ekonomski razvoj i političku stabilnost zemlje.
U vezi s unutrašnjim prilikama u Crnoj Gori, ocijenio je da Vlada uprkos kritikama funkcioniše stabilno i da se intenzivno radi na infrastrukturnim projektima i povećanju standarda građana.
Posebno se osvrnuo na rat u Ukrajini i njegov uticaj na pravoslavni svijet.
„Vi kao Zećani koji se u velikoj mjeri izjašnjavate kao Srbi i Crnogorci, pravoslavci koji idu u Srpsku pravoslavnu crkvu, govorimo srpskim jezikom, nama je želja da ovaj nesrećni rat u Ukrajini prestane, da se nađe pravedan i trajan mir, jer tamo ipak gine slovenska mladost, pravoslavna mladost i nikome dobra donijeti neće“, poručio je Joković.
Jedna od ključnih tema njegovog govora bila je i status srpskog jezika u Crnoj Gori.
„Ono što nije riješeno i što treba riješiti, jeste, nepravda i nepravo je da jezik kojim najviše građana u Crnoj Gori govori, da ne bude službeni, nego u službenoj upotrebi, a onaj manjinski da bude službeni. To moramo ispraviti,” naglasio je Joković, ocjenjujući da bi političke podjele bile znatno manje kada bi se ova pitanja riješila.
Govoreći o odnosima sa Srbijom i regionalnim izazovima, Joković je naglasio podršku SNP-a zvaničnom Beogradu.
„Mi podržavamo aktuelnu vlast u Srbiji i nadamo se da ćemo zajedno opet biti ujedinjeni u ujedinjenoj Evropi“, poručio je.
Na kraju, Joković je naglasio da SNP nije samo politička partija, već i politička akademija koja je dala ogroman doprinos političkom životu Crne Gore. Takođe je istakao da bez SNP-a neće biti budućih vlada i da partija ostaje dosljedna svojim principima – očuvanju srpskog identiteta, bliskih odnosa sa Srbijom i napretku Crne Gore ka Evropskoj uniji.
„Srpstvo treba da bude vodilja, a ne problem“, zaključio je Joković.