Politika
Đurović: Trobojka će se uskoro vijoriti ispred Skupštine Crne Gore
Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Dejan Đurović, poručio je da će se uskoro ispred Skupštine vijoriti trobojka.
“Brskovo i Žabljak Crnojevića su prestonice Crne Gore, nećemo valjda da se stidimo od njih”, poručio je Đurović tokom izlaganja ministarki kulture i medija, Tamari Vujović.
Na isti način, dodaje Đurović, nećemo se stiditi ni trobojke.
”Trobojka je naša istorija, to smo mi. I nećemo se stiditi kad uskoro ispred Skupštine Crne Gore bude trobojka”, tvrdi on.
Kako zaključuje poslanik NSD-a, nada se da neće biti poslanika koji će ulaziti na sporedni ulaz jer se stide da prolaze ispod nje.
Politika
Knežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića
Ne postoji logično objašnjenje za to što premijer, nakon izlaska Demokratske narodne partije iz Vlade upravo zbog pitanja srpskog jezika, državnih simbola, zastave i himne, govori da je to pitanje za Skupštinu, a istovremeno kao premijer predlaže ustavne promjene. Ignoriše ono što je već potpisano i potvrđeno, a što bi trebalo sprovesti ukoliko želimo unutrašnju stabilnost i ako želimo da postanemo naredna članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević za Euronews.
Kako je naveo ustavne promjene nijesu uslov za članstvo u Evropskoj uniji.
“Ono što je sigurno jeste da će Demokratska narodna partija glasati za ratifikaciju članstva Crne Gore u EU kada za to dođe vrijeme.Što se tiče ustavnih promjena, mogli ste vidjeti konsultacije između PES-a, Demokrata, Socijalističke narodne partije i ostalih članova parlamentarne većine sa ambasadorom Evropske unije Johanom Satlerom, kako bi se postigao kompromis i konsenzus za usvajanje ustavnih promjena.Vidjeli ste i da je DPS sa dijelom opozicije izašao sa svojom platformom koja podrazumijeva određene uslove da bi podržali ustavne promjene”, dodaje on.
Na pitanje o sudbini koalicije sa NSD-om Knežević kaže da imaju dobre prijateljske odnose, ali svakako imamo različite poglede na način ostvarivanja političkih ciljeva.
“Gospodin Mandić ima puno pravo da vodi politiku za koju smatra da je najbolja za Novu srpsku demokratiju, kao što i ja imam pravo da, zajedno sa organima Demokratske narodne partije, vodim politiku za koju smatram da je najbolja za naše birače. Jasno je da postoje određene razlike u strateškom pristupu i političkom djelovanju. Ipak, vjerujem da nam je krajnji cilj isti. Siguran sam da ćemo u narednom periodu razgovarati o budućnosti naše političke saradnje”, kazao je Knežević
Kako je dodao, činjenica je da se Demokratska narodna partija trenutno nalazi u opoziciji, dok je Nova srpska demokratija dio vlasti.
“Priznaćete da to nije baš uobičajena situacija i da će ona imati određene političke posljedice i za DNP i za NSD. Gospodin Mandić ima legitimno pravo da vodi politiku na način koji smatra najboljim za svoju stranku i svoje birače. Sama činjenica da smo napustili Vladu pokazuje da različito gledamo na metode političke borbe i na način ostvarivanja ciljeva za koje smo se zalagali još tokom kampanje 2020. godine. Podsjetiću da sam upravo ja nosio izbornu listu u veoma teškom periodu, kada je uhapšen Milo Božović, kada mnogi nijesu bili spremni da preuzmu odgovornost, kada smo doživjeli neuspjeh na predsjedničkim izborima i kada su mnogi bježali od tadašnjeg Demokratskog fronta. Ta lista je tada osvojila 15 odsto glasova. Nikada me nijesu interesovale funkcije i pozicije.Mogao sam da budem predsjednik Skupštine. Mogao sam da budem dio Vlade Milojka Spajića. Ali mi smo napustili Vladu zbog principa.I na to sam ponosan”, istakao je Knežević.
Odnos sa Beogradom
“To je narativ koji je preuzela Vlada Milojka Spajića. Kroz različite medijske kampanje i hibridne aktivnosti pokušava se predstaviti da je Beograd glavni krivac za sve što se dešava u regionu.Iskoristiću ovu priliku da pozovem sve ministre u Vladi Milojka Spajića koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi da od premijera zatraže smjenu Ranka Krivokapića sa pozicije posebnog savjetnika ili saradnika Ervina Ibrahimovića. Očigledno je da Ranko Krivokapić ima značajan uticaj na vođenje spoljne politike Crne Gore. Ako Milojko Spajić to ne uradi, onda bi ti ministri trebalo da napuste Vladu. Nije dovoljno samo objaviti saopštenje u kojem kritikujete Ranka Krivokapića, a zatim nastaviti da sjedite u istoj Vladi sa njim. To je politički nekonzistentno”, upozorio je Knežević
Krivokapić je, kako je dodao, po njegovom mišljenju, jedan od glavnih kreatora antisrpske politike u Crnoj Gori.
“On je bio jedan od autora ustavnih rješenja koja su dovela do današnjih podjela i jedan od ključnih ljudi koji su godinama podsticali antisrpsku atmosferu.Zbog toga smatram da je sada trenutak da se jasno kaže da li Vlada podržava njegove stavove ili ne. Ako ministri koji se izjašnjavaju kao Srbi smatraju da su njegove izjave neprihvatljive, onda treba da traže njegovu smjenu.Ako to ne urade, građani će sami izvući zaključke”, kazao je Knežević
Politika
Jokić (DPS): Ponižavajući i sramotan odnos Lutovca (PES) prema liku i djelu Gavra Vukovića
Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koju organizuje Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore uz podršku UNDP-a, ove godine neće biti tradicionalno svečano otvorena u gradu čije ime i istoriju pronosi već gotovo dvije decenije, saopštio je šef Kluba odbornika DPS Berane Branislav Jokić.
Kako navodi, ovo predstavlja poraz zdravog razuma i još jedan primjer stavljanja političkog inata ispred interesa građana i ugleda našeg grada.
“Iz Berana se šalje sramotna poruka koja će daleko odjeknuti, ne samo u Crnoj Gori, već i među desetinama mladih diplomata iz cijelog svijeta koji učestvuju u ovom prestižnom programu. Ovim potezom beransko lokalno rukovodstvo, na čelu sa, zadatku nedoraslim, predsjednikom Đolem Lutovcem, koji snosi direktnu odgovornost za ovaj skandal, unižava sjajnu beransku tradiciju i veliko djelo diplomate Gavra Vukovića, zbog čega je ova škola prije 19 godina i osnovana baš u Beranama”, poručio je Jokić.
Dodaje da, pored sramoćenja i brukanja grada, na ovaj način u kontinuitetu se nastavlja nezakonito djelovanje ove nesposobne lokalne većine.
“Dobili smo još jednu u nizu potvrda da se aktuelni predsjednik Opštine Berane slučajno našao na toj poziciji i da je nesposoban da na pravi način predstavlja i vodi ovaj grad. Ukoliko bismo sve ovo posmatrali isključivo kroz partijsko i političko razmišljanje, uzimajući u obzir da se sve dešava u trenutku kada vlast na državnom i lokalnom nivou pripada istoj parlamentarnoj većini, postavlja se pitanje da li su Berane i Đole Lutovac kolateralna šteta partijske trgovine premijera Spajića sa svojim koalicionim partnerima na državnom nivou?”, naglasio je Jokić.
Kako ističe, podsjećaju da je ovom skandalu prethodila sječa sredstava koje je Vlada bila opredijelila za projekte u Beranama, pa je tako naš grad ostao bez više od 10 miliona eura za projekte od interesa za građane i razvoj grada. Iz svega se može jasno zaključiti da su lokalno rukovodstvo i grad Berane izgubili podršku premijera Milojka Spajića i Vlade na čijem je čelu.
“Pozivamo vas da se uozbiljite i da vaše prljave poslove ne rješavate tako što ćete ponižavati i unižavati naše sugrađane i naš grad. Krajnje je nedopustivo i poražavajuće što ste ovaj grad ostavili bez jedine manifestacije koja je čuvala sjećanje na vojvodu Gavra Vukovića, čovjeka koji je svojim diplomatskim djelovanjem radio na međunarodnoj afirmaciji Crne Gore i ostavio neizbrisiv trag u njenoj istoriji. Nasuprot tome, današnja i lokalna i državna vlast ostavlja trag po skandalima, podjelama i propuštenim prilikama”, zaključio je Jokić.
Politika
Živković: DPS ima snagu da ponovo bude stožer građanske i evropske Crne Gore
Demokratska partija socijalista (DPS) ima snagu da ponovo bude stožer progresivne, građanske i evropske Crne Gore, poručio je lider te stranke Danijel Živković i rekao da je vrijeme da država postane sljedeća članica Evropske unije (EU) na čelu sa DPS-om.
Živković je to kazao na proslavi povodom 35 godina od osnivanja DPS-a.
On je rekao da imaju sreću da rade sa ljudima kojima mogu ponosno da kažu hvala za mir, stabilnost, državu, za otvoren put ka Evropi, za herojske podvige i istorijske rezultate, za sve uspjehe, za sve pobjede i za svaku podršku.
“Večeras se ne obraćamo samo povodom jednog jubileja. Obilježavamo 35 godina trajanja naše partije, 35 godina političke odgovornosti, izazova, pobjeda i služenja Crnoj Gori. Ovo je prilika da se osvrnemo na ono što smo uradili, da sagledamo vrijeme iza nas, ali još više da govorimo o vremenu koje dolazi i obavezama koje imamo prema građanima i državi”, naveo je Živković, saopšteno je iz DPS-a.
On je istakao da DPS nije nastao da bi trajao zbog sebe.
“DPS je trajao i opstajao zato što je bila uz Crnu Goru onda kada su se donosile najvažnije odluke”, istakao je Živković.
Prema njegovim riječima, politička generacija koja je stvarala i vodila DPS ispisala je istoriju moderne i savremene Crne Gore.
“Ta generacija je sačuvala mir u najtežim vremenima, obnovila državnu nezavisnost, učlanila Crnu Goru u NATO i trasirala evropski put koji danas prati većina državnih politika”, kazao je Živković.
On je podsjetio da je ove godine proslavljen jubilej 20 godina od obnove nezavisnosti, navodeći da za svakog čovjeka koji voli svoju državu 21. maj nije samo datum, već dan ponosa kada su crnogorski građani odličili da na svojoj budućnosti rade sami.
“Ovaj jubilej obavezuje svaku generaciju da bespoštedno čuva temeljne vrijednosti crnogorskog društva. U prethodnih 20 godina izgrađena je moderna infrastruktura, otvorene su brojne razvojne šanse, Crna Gora je postala prepoznata na međunarodnoj sceni, a njena multietnička i građanska suština sačuvana kao najveća vrijednost“, rekao je Živković i upitao ko može osporiti činjenicu da su iza DPS-a ostali brojni rezultati i velika djela.
On je naveo da na proslavi vidi Crnu Goru kakva jeste.
“Vidim mlade koji su odlučili da ostanu i bore se. Vidim one koji su decenijama unazad gradili Crnu Goru i nikada nijesu odustali. Vidim pregaoce koji se nijesu dali pokolebati svih prethodnih 35 godina, one koji su na svakom mjestu promovisali vrijednosti građanskog društva, antifašističkog nasljeđa i evropske budućnosti. Večeras govorim o vama, bez kojih ne bi bilo istorijskih rezultata“, rekao je Živković.
Kako je kazao, bilo je situacija kada se moglo bolje i više, obazrivije, sa većom dozom solidarnosti, razumijevanja i empatije.
“Večeras upravo vama koji ste ostali posvećeni ideji, bez interesa, skromni, često u sjenci svakog izbornog procesa, nenametljivi, bez naglašavanja uloge, iskazujem posebnu zahvalnost“, naveo je Živković.
On je istakao da DPS posljednjih šest godina provodi kao korektiv vlasti.
“Prihvatili smo volju građana i pokazali političku zrelost i demokratski kapacitet“, naglasio je Živković.
Prema njegovim riječima, za šest godina obećavano je mnogo.
“Građanima su nuđene brze promjene, ekonomski procvat i nova politička kultura. Ali šta vidimo? Umjesto stabilnosti, dobili smo političku nestabilnost, umjesto reformi – stalne sukobe, a umjesto ozbiljne državne politike – teške improvizacije i kratkoročna rješenja“, rekao je Živković.
On je dodao da se promijenilo više vlada, više većina i više političkih savezništava nego što je ostvareno ozbiljnih rezultata.
“Dok su se oni bavili podjelama i međusobnim obračunima, Crna Gora je gubila dragocjeno vrijeme“, kazao je Živković.
On je istakao da Crna Gora više nema vremena za takve eksperimente i da su joj potrebni znanje, odgovornost i iskustvo.
“Kome sada ostaje da kaže kako dalje, reći ću vam. Mi nećemo da se vraćamo u prošlost, na nama je zadatak da gradimo budućnost. Povjerenje je uvijek bilo najvažnije u Crnoj Gori.
Povjerenje građana se ne podrazumijeva i ne dobija po automatizmu. Ono se zaslužuje svakog dana“, rekao je Živković.
Kako je naveo, krenuli su u razgovor sa svakim čovjekom, obilascima svake kuće i moraju raditi iskreno, posvećeno, bez zastajkivanja.
“Moramo raditi onako kao što smo to najbolje znali, obilaskom najudaljenijih mjesta, svake mjesne zajednice, jer znamo kako se gradi povjerenje, znamo i kako se pobjeđuje, a sada još bolje znamo kako da više nikad ne dozvolimo saplitanje i urušavanje naše države. Zapamtite da je to dužnost prema onome što je do sada urađeno, prema budućnosti, prema našoj jedinoj domovini Crnoj Gori“, dodao je Živković.
On je naglasio da DPS nastavlja svoju modernizaciju, kroz otvorenost za nove ljude, nove ideje i nove politike.
Živković je kazao da su kreirali nove platforme koje će uskoro predstaviti građanima, dodajući da neće pobijediti radi vlasti, već da im je cilj da vrate odgovornost, stabilnost i ozbiljnost državne politike.
“A da bismo to ostvarili, potrebno je da svaki član i svaki simpatizer DPS-a bude najbolji ambasador naše politike. Da razgovaramo sa ljudima, da uvažavamo različita mišljenja, da se ne dijelimo, već okupljamo. Zajedno smo jači, tako smo najjači“, naveo je Živković.
Kako je rekao, Crnoj Gori su danas potrebni znanje, iskustvo i odgovornost.
“Upravo zbog toga sam siguran da DPS ima snagu da ponovo bude stožer progresivne, građanske i evropske Crne Gore“, kazao je Živković.
On je istakao da su pred DPS-om novi izazovi i nove prilike i da ne treba da ih obeshrabruju prepreke.
“Do sada smo nebrojeno puta pokazali sposobnost da ih prevaziđemo. Zato je DPS mnogo više od političke partije. DPS su ljudi“, rekao je Živković.
Prema njegovim riječima, 35 godina trajanja naučilo ih je da se najveće pobjede ostvaruju onda kada su zajedno, vjerujući u ideju i noseći ljubav prema svojoj državi.
“Vrijeme je da na narednim parlamentarnim izborima okončamo ovo čudo koje je snašlo Crnu Goru. Vrijeme je za povratak odgovornosti i ozbiljnosti u državnu politiku. Vrijeme je za novu fazu razvoja Crne Gore, vrijeme je da Crna Gora postane sljedeća članica Evropske unije upravo na čelu sa DPS-om“, naglasio je Živković.
On je istakao da je vrijeme da se vrati povjerenje u ljude i u institucije.
“Budimo iskreni, kada prođu godine, ne ostaju funkcije, ni titule, ni fotelje. Ostaju ljudi i njihova djela. Zato je naša obaveza da svako vrijeme učinimo boljim nego što smo ga zatekli. A ako to uradimo, onda smo uspjeli“, poručio je Živković.
Izvor: Vijesti
-
Priroda i društvo2 дана ranijeZavršeno razgraničenje Opštine Tuzi sa Glavnim gradom
-
Politika2 дана ranijeBojović: Drago mi je što se Knežević osmjelio da direktno oslovi mene
-
Zeta3 дана ranijeBranko Noković podnio neopozivu ostavku na mjesto predsjednika OO SNP Zeta
-
Zeta2 дана ranijeOpština Zeta odustala od ispitivanja zemljišta na lokaciji kolektora u Botunu?
-
Politika3 дана ranijeRadičević: Perić da provjeri dokumentaciju kolektora u Botunu
-
Politika1 дан ranijeJokić (DPS): Ponižavajući i sramotan odnos Lutovca (PES) prema liku i djelu Gavra Vukovića
-
Sport1 дан ranijeVukčević o radu FK Sportinga: Ne jurimo rezultate, već razvoj djece
-
Politika2 дана ranijeLutovac: Crnogorska trobojka istorijska zastava, žalosno da se zbog nje izmješta Ljetnja škola

