Connect with us

Politika

Savjet jednoglasno: Razriješena Jelena Perović sa funkcije direktorke ASK

jelena perović

Savjet Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) jednoglasno je razriješio direktoricu ASK Jelenu Perović. Savjet je prethodno dobio informacije o postupcima koji se vode protiv Perović pred Specijalnim državnim tužilaštvom (SDT).

Tako je na današnjoj sjednici odlučio Savjet Agencije, a taj predlog podržalo je pet članova tog tijela.

Toj odluci Savjeta prethodila je rasprava o više tačaka koje se tiču rada Perović.

Jedna od tačaka dnevnog reda bilo je upoznavanje sa dokumentacijom koju je Perović podnijela na konkursu za izbor direktora Agencije i na osnovu koje je bila izabrana od prethodnog saziva Savjeta Agencije.

Nakon rasprave o više tačaka, oko 15. 20 časova, na dnevnom redu Savjeta našla se i mogućnost da bude razriješena direktorica ASK Jelena Perović. Inicijativa o tome pokrenuta je na predlog pet članova Savjeta. Nakon glasanja, Savjet je jednoglasno donio odluku da se pokrene postupak razrješenja Jelene Perović, prenosi portal RTCG.

Prethodno je ukazano da se pred SDT-om protiv direktorice vodi postupak zbog optužbi za zloupotrebu službenog položaja. Osim toga, svi članovi Savjeta su bili uzdržani povodom izvještaja o radu ASK za prošlu godinu, a posebno jer je novi sastav savjeta nedavno izabran pa nijesu ni učestvovali u izradi izvještaja.

Oko 15.40 časova, Savjet je jednogasno razriješio Jelenu Perović sa mjesta direktorke ASK-a.

“Predlažem da Savjet ASK na osnovu zakona donese odluku o razrješenju Jelene Perović zbog povrede zakona o sprečavanju korupcije”, kazao je predsjednik Savjeta Pavle Ćupić.

To je jednoglasno usvojeno.

Ćupić je rekao da danom razrješenja prestaju da važe sva ovlašćenja koja je prenijela druga lica po bilo kom osnovu.

“Do izbora v.d. ne može donositi nikave odluke iz svoje nadležnosti. Sva akta Agencije koja budu dopremljena neće se smatrati zakonitim. Jelena Perović više nije direktorica. I pozivamo zaposlene da ne postupaju po nalozima građanke Jelene Perović “, kazao je Ćupić.

Podnesak kolegijuma sudija bez pečata i memoranduma suda.

Predsjednik Savjeta ASK Pavle Ćupić rekao je da ne smatra da je dokumentacija koju je Perović ranije predala bila uredna.

Članica savjeta Aleksandra Vukašinović ocijenila je da je direktorka ASK imala sve neophodne preporuke. Ona je naglasila da bi bilo važno vidjeti zbog čega ne postoji zvanični pečat institucije na preporuku koja je data Perović.

“Državnim organima nije potrebno da dokazuju status pravnog lica. To se dokazuje za one kojima je taj status sporan “,  konstatovala je Vukašinović.

S druge strane, potpredsjednik Savjeta Mladen Tomović kazao je da Sudski savjet nije mogao dati preporuku, jer objektivno, nema status pravnog lica. Naglasio je da navodno preporuka cetinjskog suda nije preporuka suda, nego podnesak troje sudija koji je zaveden na arhivi i pisarnici i njihovo mišljenje, kao fizičkih lica.

” Podnesak je primljen. Ovo ne može, uz najkreatnivnije tumačenje, da se smatra prepurukom Osnovnog suda na Cetinju”,  naglasio je Tomović.

Jednoglasno je usvojen zaključak da je preporuka Centra za obuku dostavljena u skaldu sa tada važećim zakonom.

Četvoro članova savjeta glasalo je da preporuka Sudskog savjeta nije dostavljena u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije, jer taj zakon predviđa da milšljenja moraju biti pribavljena od pravnog lica.

Podršku četiri člana Savjeta dobio je i zaključak da podnesak kolegijuma sudija bez pečata i memoranduma suda nije dostavljen prema tada važećem zakonu.

Raspravlja se i o upućivanju zahtjeva i o svim odlukama kojima je Perović, kako se navodi, sama sebi odobrila i potpisala varijabilni dio zarade u 2023. godini, prekovremni rad i druge vrste naknada.

Kako je rekao Tomović, odluke o zaradi i varijabilama nije trebalo da donosi Perović već Savjet. Predložen je zaključak, da na se osnovu uvida u dokumentaciju utvrđuje da je povrijeđen zakon o sprečavanju korupcije, te da je direktorica sama odlučila o svojim pravima i javni interes podredila privatnom.

Članica Savjeta Aleksandra Vukašinović zatražila je pauzu, ističući da neke odluke nije imala priliku da vidi.

Nakon pauze, predsjednik Savjeta Pavle Ćupić pročitao je zaključak.

“Na osnovu uvida u kompletnu dokumentaciju, nesporno proizilazi da je prilikom donošenja navedenih rješenja i odluka povrijeđen član devet stav jedan Zakona o sprečavanju korupcije, odnosno član sedam stav jedan prethodno važećeg zakona. Odnosno, da je direktorica sama odlučila o svojim pravima i svom interesu čime je u vršenju javne funkcije javni interes podredila privatnom”,  kazao je Ćupić, a taj je zaključak dobio jednoglasnu podršku savjeta.

Planirano je i upoznavanje sa Zapisnikom i rješenjem budžetske inspekcije o izvršenom nadzoru u Agenciji za sprečavanje korupcije.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

MUP: Nijedna kazna u 2025. zbog blokade puteva i protesta

Dok javnost bruji o drastičnim novim kaznama koje donose izmjene Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, paradoksalna je činjenica da se postojeći zakon gotovo uopšte nije primjenjivao – iako već predviđa sankcije za zloupotrebu prava na okupljanje, uključujući i blokadu saobraćajnica.

“U periodu od 01.01.2025. godine do 01.06.2025. godine nije bilo slučajeva kažnjavanja po osnovu čl. 33 i 34 Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama”, stoji u odgovoru Ministarstva unutrašnjih poslova.

Odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, dobijen je putem aplikacije za slobodan pristup informacijama (SPI) koju razvija MANS, i potvrđuje da tokom 2025. godine nije bilo nijednog slučaja kažnjavanja po osnovu člana 33 i člana 34 aktuelnog Zakona. Ova dva člana propisuju kazne za organizatore i učesnike okupljanja koji ne poštuju prijavljene rute, remete javni red ili ometaju saobraćaj.

Upravo su takva okupljanja – naročito ona koja su uključivala blokade puteva i raskrsnica – bila česta tokom proteklih mjeseci, kako iz sindikalnih, ekoloških, tako i političkih motiva. Međutim, ni u jednom slučaju nije pokrenut prekršajni ili krivični postupak, što otvara ozbiljno pitanje: zašto se zakon koji već postoji ne primjenjuje, dok se paralelno uvodi drastično stroži režim?

Najavljene izmjene predviđaju kazne od 5 000 do 10 000 eura za organizatore okupljanja koje blokira saobraćaj. Poređenja radi, postojeći zakon već sada propisuje kazne do 5 000 eura (za pravna lica), no očigledno se dosadašnja zakonska osnova nije smatrala „dovoljnom“ – iako je ostala potpuno neiskorišćena.

Zato novi zakon djeluje manje kao pokušaj unapređenja postojećeg pravnog okvira, a više kao politička poruka i sredstvo pritiska, posebno u kontekstu sve učestalijih protesta i rastuće društvene polarizacije.

Continue Reading

Politika

Joković: Na današnji dan pozivamo na jedinstvo i pomirenje

vladimir joković zeta
Photo by Portal Zeta

Povodom 13. jula – Dana državnosti Crne Gore, upućujem vam najiskrenije čestitke u ime Socijalističke narodne partije Crne Gore i u svoje lično ime, kazao je predsjednik SNP-a Vladimir Joković.

“Na današnji dan s ponosom se prisjećamo dva velika istorijska trenutka – međunarodnog priznanja crnogorske državnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine i slavnog narodnog ustanka protiv fašizma 1941. godine. Ove dvije svetinje predstavljaju stubove slobodarske tradicije naše države i vječni su podsjetnik da Crna Gora pripada svom narodu – onima koji su je stvarali, branili i čuvali” navodi se u saopštenju.

SNP Crne Gore u kontinuitetu baštini te vrijednosti: slobodu, pravdu, solidarnost i borbu za dostojanstven život svakog čovjeka. Vjerujemo u Crnu Goru kao zemlju svih njenih građana, u kojoj nema mjesta za podjele, revanšizam i ucjene, već u kojoj je narod taj koji odlučuje, a država ta koja štiti njegove interese, ističe Joković.

“Naša borba je borba za narodnu državu, za ekonomsku sigurnost, za snažnu podršku domaćem seljaku, radniku i penzioneru. To je borba za državu u kojoj se cijeni rad, poštuje porodična vrijednost, njeguje vjera, tradicija i identitet, ali istovremeno gradi društvo u kojem su svi ravnopravni i slobodni. Na današnji dan pozivamo na jedinstvo i pomirenje, jer samo zajedno možemo graditi Crnu Goru koja će biti jaka, poštovana i pravedna”,  zaključuje Joković.

Continue Reading

Politika

Spajić: 13. jul – duboko ukorijenjen izraz crnogorskog slobodarskog duha i evropskog opredjeljenja

Povodom Dana državnosti i Dana ustanka naroda Crne Gore, premijer Milojko Spajić uputio je čestitku građankama i građanima, naglašavajući da ovaj datum predstavlja duboko ukorijenjen izraz crnogorskog slobodarskog duha i evropskog opredjeljenja.

Dan državnosti nas podsjeća na događaje koji predstavljaju najdublji izraz našeg beskompromisnog i kosmopolitskog kolektivnog opredjeljenja. Put slobode, pravde i građanske solidarnosti nije samo naš savremeni ideal – on je rezultat viševjekovne borbe i požrtvovanja naših predaka, poručio je Spajić.

Ističe da savremena Crna Gora svoje temelje gradi na vrijednostima koje su utkane u 13. jul 1878. godine, kada je Crna Gora dobila međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu, kao i u 13. jul 1941. godine, kada je narod ustao protiv fašističkog okupatora.

“Dužni smo, odgovorni pred precima, a obavezni pred potomcima, da taj put nastavimo – kroz širenje i osavremenjavanje temeljnih vrijednosti 13. jula. Te vrijednosti su garant uspješnog nastavka i završetka reformskog procesa i našeg članstva u Evropskoj unije”,  poručio je predsjednik Vlade.

Spajić je izrazio uvjerenje da će Crna Gora i u vremenu pred nama pokazati visoki nivo nacionalne zrelosti i društvenog jedinstva oko ključnih pitanja razvoja i napretka.

“Siguran sam da ćemo, kao mnogo puta do sada, dokazati snagu konsenzusa i dostojanstveno dočekati 150. godišnjicu Berlinskog kongresa kao punopravna članica Unije najnaprednijih evropskih država”,  naglasio je premijer.

Na kraju, Spajić je građanima još jednom čestitao najveći državni praznik.

“Živjela Crna Gora”,  poručuje u čestitki.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto